Co pomáhá proti vypadávání vlasů

Pro 03 2017

Jaké příčiny se mohou skrývat za mizejícími vlasy. A  jakými prostředky si mohou ženy pomoci proti jejich další ztrátě?

Vlasy by se měly pečlivě ošetřovat

Nepromněte si vlasy úplně do sucha, ale po jejich umytí si na hlavě uvažte takzvaný froté turban. Pod ním nechejte vlasy pomalu uschnout. Potom si je opatrně pročesejte, vlasy hřebenem netahejte. Vyhněte se čemukoliv, co zbytečně tahá za vaše vlasy, jako jsou například příchytky nebo drsné copy. Nevyfoukávejte vlasy také příliš horkým fénem. Horký vzduch představuje pro vlasy zbytečnou zátěž. Vhodnější je nastavit fén na mírnější teplotu.

A co šampóny na vlasy?

U šampónů platí, že méně znamená více. Obsah šampónů by měl být na složení látek šetrný. Měly by se vynechat shutterstock_132675227(1)různé dráždivé surfaktanty nebo chemické přísady. Kdo má křehčí vlasy a hodně suché, nebo častěji svědící pokožku na hlavě, neměl by to zbytečně přehánět s úpravou vlasů a vhodný šampón konzultovat třeba v lékárně. Vždy se najde něco vhodného pro všechny typy kůže a vlasů.

Jemně masírovat

Využívejte často účinek masáže na hlavu. Alespoň pět minut jemně masírujte vlasy s šampónem. Masáže zlepšuje prokrvení kořínků vlasů. Podobně stimulačně účinkuje další prostředek. Kofein podporuje prokrvení cév také na hlavě. Kofein rozšiřuje cévy. Tak napomáhá vstupovat všem účinným látkám tam, kde mají účinkovat, hlavně ke slábnoucímu kořenu vlasu. V recepturách šampónu se proto často objevuje kofein.
Objasnit příčinu vypadávání vlasu

Každá druhá žena v období klimaktéria s tím má vlastní zkušenost. Vlasy se stávají skutečně řidší. Je to typické pro dědičnou formu padání vlasů. Za vypadáváním dost možná stojí přecitlivělost kořínku vlasu na produkty metabolismu, především testosteronu. Difúzní vypadávání vlasů, které se šíří zpravidla po celém povrchu hlavy, nemá naproti tomu s geny nic do činění.

Více trápí kořínky vlasu stres, nedostatečná výživa, nemoci štítné žlázy nebo různé užívané léky. Je vhodné konzultovat s lékařem, pokud vás něco takového potká. Mnohdy pomůže to, že se nemoc začne správně léčit nebo se vysadí určitý lék a nahradí se jiným.

Při difúzním nebo dědičně zapříčiněném vypadávání vlasů pomáhá látka minoxidil. Pokud se nanáší na pokožku hlavy jako tonikum nebo pěna, má stimulovat růst vlasů a vypadávání vlasů zpomalit. Jak přesně účinná látka, která se používá na ovlivnění krevního tlaku, ovlivňuje vypadávání vlasů, není přesně určeno. Minoxidil každopádně podporuje prokrvení. Ovšem výpadek vlasů znovu nastává, pokud se užívání minoxidilu vysadí.

Pro trvalé řešení by se ženy musely obrátit také na alfa-tradiol, hormon podobný estrogenu, chemicky 17-alfa-estradiol. Tato látka zpomaluje vypadávání vlasů. Alfa-tradiol byl zkoumán v několika studiích. Zdá se, že dokáže zastavit postupnou progresi ve vypadávání vlasů. Naproti tomu minoxidil dokáže zvýšit hustotu vlasů.

Pestrobarevná strava

Kdo má rád oříšky a mandle, konzumuje hodně ryb, fazolí, čočky a hodně celozrnné stravy, ten zásobuje vlasové kořínky dostatkem výživných látek. Pokud ovšem složení vaší stravy z tohoto pohledu vykazuje nějaké mezery, je dobré se obrátit k doplňkům stravy. Ty by měly obsahovat dostatek zinku, selenu, aminokyselin, vitamínů skupiny B nebo biotinu (vitamín H). Tyto látky potravu obohacují, ovšem neznamenají v součtu větší účinek.

Zvolte správný sestřih

Ženy by se měly spolehnout i na svého kadeřníka. U řidších vlasů nebo dokonce s plochami s vypadanými vlasy na pokožce hlavy, by se měl volit krátký sestřih. Tedy maximálně do úrovně brady. Všechno, co jde přes úroveň ramen, působí často ještě roztřepenější. Aby jemné vlasy vypadaly plnější, potřebujete tupé, ne příliš roztřepené schody mezi jednotlivými sestřihy. Od trvalé by vás měl kadeřník ovšem odradit. U krátkého střihu je těžké dosáhnout velkolepých vln.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.