Co potřebuje naše pokožka ve starším věku

Bře 07 2016

Stává se tenčí, sušší a citlivější. Tyto změny pozorujeme na kůži v souvislosti s věkem. Z toho důvodu si zaslouží i zvláštní péči a ochranu. Od poloviny třetí dekády věku překračuje kůže svůj zenit. S přibývajícím věkem klesá regenerační schopnost a obnova kožních buněk. Také se snižuje přísun výživných látek do kůže. Od páté dekády věku je kůže citlivější a ztrácí elasticitu. Potní žlázky produkují méně tuku. Klesá také schopnost buněk zadržovat a vázat vlhkost. Následkem je zralá kůže, která je citlivější a vrásčitější.

Je proto důležité se o kůži vhodně starat. Správná péče může proces stárnutí kůže zbrzdit a posílit ochrannou funkci kůže.

Kůže se má šetrně čistit

V principu působí stresově na kůži každý kontakt s vodou. Při příliš častém mytí se poškozuje

S přibývajícím věkem klesá regenerační schopnost a obnova kožních buněk

S přibývajícím věkem klesá regenerační schopnost a obnova kožních buněk

ochranná bariéra kůže. Proto platí při očistě pokožky, že méně je více. Ráno by se měla kůže na obličeji jen krátce osvěžit studenou vodou. Večer se doporučuje neutrální až lehce kyselá čistící emulze, aby se prach, pyl a zbytky z kosmetických přípravků jemně odstranily. Mnoho lidí se velmi rádo dlouze sprchuje horkou vodou s velkým množstvím pěny. Tento proces však dlouhodobě kůži škodí. Lepší je se sprchovat vlažnou vodou. Koupelová pěna se nemusí nanášet vždy od hlavy až k patám.

Pro podpažní jamky, intimní zóny a nohy se používají slabě kyselé, na tuky bohaté sprchové koupele. Ne mýdlo, které likviduje ochranný kyselý film. Alternativou jsou na tuky bohaté sprchové krémy. Kdo se nechce vzdát vany plné vody, může použít koupací olejíček, který lpí na vodní vrstvě, nemísí se s ní a tělo je již při vstupu do vany chráněno nanesenou vrstvou olejového filmu.

Chránit kůži před UV zářením

Kdo pobývá v létě dlouhé hodiny na slunci, zaplatí za to zvýšeným počtem vrásek a typických stařeckých skvrn na obličeji, dekoltu a hřbetech rukou. Pro tyto partie doporučují dermatologové denní krém s již integrovaným ochranným faktorem mezi stupni 15 až 20. Kdo se rád hodiny a hodiny prochází na slunci nebo provozuje zimní sporty za vydatného slunce, měl by použít silnější ochranu proti slunci s vyšším faktorem. Při líčení platí, že nejprve se nanáší ochranný krém proti slunci a pak make-up. Nezapomeňte na rty.  Pro péči o ně jsou vhodné cestovní balzámy s SPF 50.

Používejte kvalitní účinné látky

Mohou účinné látky v kosmetických přípravcích při opakovaném používání opravdu zastavit vrásky na kůži nebo vyblednutí stařeckých skvrn? U některých látek je zjištěno, že ano na základě klinických zkoušek. Vitamín C je například důležitý pro tvorbu kolagenu, což je jedna z hlavních látek v podkožním vazivu. Zároveň funguje jako vychytávač (scavenger) kyslíkových radikálů, tedy jako antioxidant. Močovina (urea) důsledně vytváří v kůži zásobárnu vlhkosti v kůži. Vitamín A (retinol) může vyhladit vrásky a zvýšit elasticitu kůže. Fytohormony jako je sója mohou jako součást krémů snižovat vrásky a zvyšovat vlhkost kůže.

Obraťte se na lékaře pro radu

Je vaše kůže na rukou nebo na lýtkách zarudnutá a tvoří šupiny? Cítíte stále na kůži svědění? Vyhledejte kožního lékaře? Často jsou tyto popisované stavy následkem chyb v péči o pokožku. Kůže se může ovšem vysušovat i na základě nemocí, kdy nefunguje správně látková výměna, třeba u cukrovky. Vedle toho mohou neprospívat naší kůži některé léky. Platit to může pro některá antibiotika, stejně tak pro léky na revma nebo epilepsii. I na některé extrakty z bylin může naše tělo reagovat citlivěji. Patří sem třeba fototoxicita třezalky.

Péče o kůži v zimě

Zima představuje pro naši pokožku zatěžkávací zkoušku. Při záporných teplotách fungují mazové žlázky na kůži jako kontrolka. Vzniká bolestivá, zhrubělá a popraskaná kůže na rukou a nohou. Důležité pravidlo je chránit pokožku v teple, jakmile se dostaneme ven z domu. Odborníci doporučují teplé šály, tlusté ponožky, palcové rukavice a teplou obuv, která není příliš těsná. Kdo je dlouho venku, měl by si chránit obličej krémem proti chladu. Používejte mastný krém půl hodiny před odchodem z domu.

Kůže je obrazem naší duše

Odborníci říkají, že je na tom mnoho pravdivého. Trvalé emocionální a psychické konflikty, které prožíváme, stejně jako extrémní stres, mohou zhoršit přestavbu kůže.

Zpracováno podle domácích a zahraničních materiálů

info@penzista.net

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..