Hudba slouží jako terapie při mozkové mrtvici a demenci

Úno 09 2017

Provozování a poslouchání hudby nám může přinášet pocit štěstí, udržovat nás duševně fit a může dokonce zmírnit následky demence. I u pacientů po mozkové mrtvice ukazuje hudba výborné výsledky.

Poslouchání hudby totiž aktivizuje lidský mozek

Stačí pár tónů oblíbené písně, aby si člověk začal pobrukovat nebo rovnou zpívat do rytmu nebo začal rovnou tancovat. Hudba je schopna se přeneseně dotýkat našeho těla i ducha a je to i důvod, proč nás dělá šťastnými. Kdo si společně zpívá s ostatními nebo hraje ať v menší nebo větší kapele na nějaký hudební nástroj, cítí se většinou lépe, a to se projevuje i na zvýšené kvalitě jeho života. Specifické vlastnosti hudby užívají lékaři už několik let u mozkové mrtvice (iktu) a demence.

Muzikoterapie využívá několika různých aktivit

Může se jednat o pohybové aktivity při hudbě, což má pozitivní vliv na rozvoj, tzv. senzomotorickou

Hudba je schopna se přeneseně dotýkat našeho těla i ducha

Hudba je schopna se přeneseně dotýkat našeho těla i ducha

koordinaci, svalovou sílu, vytrvalost, ale také správné dýchání. Postižení dále mohou použít vlastní interpretaci určitých písní. Tato technika vyžaduje určitou přípravu. Při tom dochází ke zlepšení a rozvoji sebedůvěry, sebekontroly, sebedisciplíny a také kognitivních funkcí jako je paměť.

Při hudbě není aktivní pouze sluchové centrum, aktivuje se i zrakové centrum. Před zrakovým centrem se kolem míchají různé obrazce. Ty vyvolávají emocionální pocity, což aktivuje limbický systém, sídlo našich pocitů, které je s centrem spojeno. Stejně tak je aktivován i čelní lalok. Nevědomky totiž člověk tuší, jak by mohla dále melodie pokračovat. Při hudební terapii na neurologických pracovištích se pacienti po mozkové mrtvici znovu učí hýbat. Trénink posiluje koncentraci, sílu a zátěž. Často se využívá i hudby v neurologické časné rehabilitaci. Dobrá je zkušenost s používáním tónů na světelné klávesnici. Pacienti vědí, jak dlouho se budou hrát, a to posiluje jejich výdrž a trpělivost.

Hudba motivuje silněji než další cvičení

Zvuky motivují často silněji než standardní rehabilitační cvičení. Jsou praktické zkušenosti s tím, že pacienti skrze hudbu dostávají zpětnou vazbu, protože slyší, že zmáčkli při trénování správnou klávesu. Takový úspěch zase navíc samotného pacienta potěší, protože hudba aktivuje jeho limbický systém. Cvičení také navíc zlepšuje velmi rychle jemnou motoriku, a to rychleji než srovnatelná cvičení bez zvuků. Ještě účinnější jsou navíc cvičení, při kterých pacienti zpívají písně, které mají sami rádi.

Autor: -jpo-

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..