Jak fungují léčivé koupele

Dub 01 2017

Jste ponořeni ve vaně až po bradu nebo pouze namáčíte prsty nebo dlaně rukou. Ponoření různých částí těla nebo celého těla může mít v hřejivé vodě s obsahem různých éterických přísad hojivé účinky. Samotná koupelová lázeň udělá tělu příjemně jen už svým hřejivým účinkem. Zvláště, když je venku nepříjemné mrazivé počasí. Navíc se uvolní napětí ve svalech a stres odplave. Nejlépe se lidské tělo cítí při ve vodě o teplotě mezi 34 a 36 stupni Celsia. Tělo se při ní dokáže maximálně uvolnit.

Přísady mají svůj vliv

lecive-koupele-300x300

Teplota vody při koupeli by se měla pohybovat mezi 34 až 36 stupni Celsia

Existuje mnoho důvodů, proč by měla být teplota ve vodní lázni vyšší. Vše záleží na požadovaném účinku. Kdo chce lázeň s hojivými nebo léčebnými účinky, měl by zvolit vhodnou přísadu. Mezi ně patří například vonné bylinné extrakty, soli nebo éterické oleje. Takových látek dnes koupíte v drogerii nebo lékárně několik stovek.

Když potřebujete klid, je vhodná relaxační koupel

Pozitivně působí při stresu, neklidu, napětí a spánkových problémech. Teplo aktivizuje teplotní receptory v těle. Člověk se pak cítí příjemně unaven. Teplota vody by se měla pohybovat mezi 34 až 36 stupni Celsia. Tělu nevadí, když se ponoříte do takové vany až na půl hodiny. Jako přísadu můžete zvolit levanduli, šalvěj nebo baldrián. Éterické oleje jsou prchavé, proto je namíchejte přímo do vody, když je lázeň už připravena. Při spánkových potížích absolvujte lázeň nejlépe velmi krátce před odchodem do postele. Pak se zabalte do tepla, nesprchujte se studenou vodou. Nemusíte si je však zcela zakázat. Dobré je se o tom poradit s lékařem. Lázeň byste si neměli dopřávat pokud se léčíte se srdcem nebo máte potíže se žílami.

Koupel na nohy je dobrá v případě studených nohou

Lázeň nohou rozvine blahodárný tepelný účinek v celém těle. Je i jemnější než celotělová koupel. Použijte vodu o teplotě 36 až 38 stupňů Celsia po dobu 10-20 ninut. Do vody si přidejte příměsi, které zlepšují prokrvení. Hořčičný olej, rozmarýn, kosodřevinu. Po koupeli si krátce osprchujte nohy chladnou vodou. Posiluje se tím účinek koupele.

Léčivá koupel při šupinatění kůže

Pokud je naše kůže suchá a svědí, samotná teplá voda narušuje její přirozenou ochrannou bariéru.  Vhodnými přísadami tak změníme koupel na léčivou.  Vhodné je avokádo, mandle, sezamový olej nebo jojobový olej. Oleje vytváří na kůži ochranný obal. Správná teplota koupele 34 až 36 stupňů po dobu 20 minut. Pro ochranu kůže je vhodná i kombinace se solí z Mrtvého moře.  Ryzí sůl z Mrtvého moře je vhodná zvláště při citlivé pokožce. Obsahuje minerály, které tlumí zánět.

Koupel prstů

Přes i drobné ranky na nehtovém lůžku nebo na záhybech kůže se dostanou do těla baktérie. Nehtové lůžko se zanítí. Koupel prstů dezinfikuje a zklidňuje, zastaví rozvíjející se zánět hned na začátku. Stačí vám koupel ohřátá na 34 stupňů dvakrát denně po 20 minutách. Vhodné je přimíchat do vody jód nebo heřmánek.

Při svědění na zadku

Pálivá, svědivá, zarudlá místa v oblasti řitního otvoru jsou často následkem postižení hemoroidy. Důležité jsou pravidelné sedací koupele, při nichž se zastaví pálení a svědění. Dvakrát denně po pěti minutách s teplotu 34-36 °C. Hamamelis (vilín) je lékem na hemoroidy způsobené křehkými žílami, zklidňuje kůži. Dubová kůra má vysušující účinek. Je vhodná při vlhkých ekzémech. Kdo nemá doma bidet nebo komu se zdá koupel v míse nepraktická, může si pořídit speciální nástavce pro WC. Pokud nás postihnou hemoroidy, je důležité navštívit lékaře.

Léčivá koupel při šupinatění kůže

Při suché a svědící kůži. Teplá voda samotná by zaútočila na přirozenou ochrannou bariéru kůže. Správné a vhodné přísady tak změní koupel na léčivou koupel. Jaký ochranný obal vytváří oleje na kůži. Teplota 34 až 36 stupňů po dobu 20 minut.

Přidávají se avokádo, mandle, sezamový olej nebo jojobový olej. Přidávejte ryzí nebo jako koupací oleje. Částečně se také kombinují na ochranu se solí z Mrtvého moře.  Ryzí sůl z Mrtvého moře je velmi doporučována při citlivé pokožce. Obsahuje minerály, také hořčík, které zastavují v těle zánět.

Autor: Zpracováno dle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.ne
Počet komentářů: 0

Napsat komentář