Jak nám pomohou mucinózní polysacharidy?

Úno 15 2020

Nejvýznamnější postavení z biologicky aktivních látek přítomných v Aloe Vera Barbadensis Miller mají takzvané mucinózní polysacharidy – MPS (acemanany, acetylované polymanózy). Jsou to„složité“ cukry, které se podle délky svého molekulárního řetězce dají rozdělit do čtyř skupin. Prof. Dr. Ivan Danhof z University of Texas objasnil, jaké zdravotní účinky mají jednotlivé skupiny:

 

1. skupina – protizánětlivé a krevní cukr normalizující mucinósní polysacharidy (MPS). Jsou to krátké, 50-600 molekul obsahující MPS, které redukují zánětlivou reakci provázející nemoci jako ulcerózní kolitida, artritida a gastrický reflex, který se lidově označuje jako pálení žáhy. Pomáhají snižovat krevní cukr u diabetu (cukrovky) typu I a II.

 

2. skupina jsou tzv. zametači volných radikálů. Tvoří je střední, do 1500 molekul dlouhé MPS. Jsou to velmi efektivní vnitrobuněčné antioxidanty a zametači volných radikálů – což je velmi důležité při prevenci a léčbě arteriosklerósy, srdeční choroby a Parkinsonovy choroby.

 

3. skupina jsou antipatogenní mukopolysacharidy. Jsou označovány jako dlouhé, do 5 000 molekul, mají přímý antibakteriální, antivirový, antifungicidní (protiplísňový) a antiamébový (proti prvokům) efekt.

 

4. skupina jsou stimulanty imunitního systému (IS). Jsou to velmi dlouhé (až 9 000 molekul) MPS. Imunomodulují, to znamená, že příznivě ovlivňují funkci imunitního systému. Když je aktivita IS nízká, tak ji posílí a když naopak je pro vlastní organismus nepříznivě vysoká, tak jí utlumí.

Jak MPS působí?

MPS mají díky imunomodulaci významný léčivý efekt při boji s AIDS, chronickým únavovým syndromem, různými chronickými infekčními chorobami, rakovinou, srdečním onemocněním, autoimunitním onemocněním a s mnoha dalšími, imunitou podmíněnými chorobami. A jakým mechanismem to MPS činí? Bylo prokázáno, že např. MPS molekuly aktivují makrofágy (tzv. „velké požírače“), což produkuje kaskádu léčivých efektů: zvyšuje se fagocitóza (pozření) infikovaných nebo poškozených buněk, zvyšuje se hladina interleukinů a interferonů v těle (tyto substance bílkovinné povahy slouží ke komunikaci mezi jednotlivými imunitními buňkami a jejich populacemi ), což zvyšuje počet a odpověď t-lymfocytů a monocytů, dochází k hojení ran zvýšením aktivity fibroblastů. MPS stimulují produkci takzvaného tumor nekrotizujicího faktoru TNF, který ničí nádory blokem tvorby krevních cév.

 

Zpět na otázky a odpovědi

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..