Jak proti stařeckým skvrnám

Čvc 03 2016


Nevypadají pěkně, ale nejsou nebezpečné. Stařecké skvrny jsou plochá, hnědá nebo játrově zbarvená místa na kůži, která se nachází často v obličeji nebo na hřbetech rukou. Na hýždích se nevyskytují. Zcela jednoduše kvůli tomu, protože naše pozadí nevystavujeme slunci. Pigmentové skvrny, o kterých zde hovoříme, vznikají v důsledku působení UV záření. Jsou pozdními následky přílišného slunění. Z toho důvodu se stařecké skvrny objevují především v obličeji a na rukou. Proti nim mohou pomoci prostředky poskytující ochranu před sluncem.

Stařecké skvrny jsou neškodné

Altersflecken

Stařeckým skvrnám, jako kosmetickému problému, se dá předcházet

Asi 90 procent seniorů z východní a střední Evropy má stařecké skvrny.  První dobrou zprávou je, že jsou tyto skvrny neškodné. Je ovšem vhodné, aby je odborně vyhodnotil kožní lékař. Druhá dobrá zpráva je skutečnost, že se dá tomuto kosmetickému problému předcházet.

Laser

 

Stařecké skvrny se dají odstranit pomocí laseru. Ten vysílá silné energetické impulsy, které zanítí a poruší pigmentovanou tkáň. Dojde tak aktivaci imunitního systému v kůži a ten je schopný nežádoucí pigmenty odstranit. Rizikem tohoto postupu je, že ošetřovaná oblast může otéci. Mnohdy je požadovaná zánětlivá reakce přeci jen výraznější. Po zákroku se musí pacienti po dobu tří měsíců vyhýbat sluníčku. Aby byl efekt dostatečný, je potřebné se podrobit většímu počtu procedur, ne pouze jedné. Cena zákroku se pohybuje od 400 Kč.

Dermabraze

 

Dermabraze představuje mechanickou metodu k odstranění nejsvrchnější vrstvy kůže. Kožní lékař při tom pečlivě odbrousí pod místním znecitlivěním speciální elektrickou frézkou svrchní vrstvu kůže.

Chemický peeling

 

Při chemickém peelingu je odstraněna svrchní vrstva kůže pomocí chemických látek. Na postiženou kůži je nanesena například glykolová kyselina, která účinkuje relativně mírně. Do hlubších vrstev kůže může silněji zasahovat trichloroctová kyselina (TCA). Dojde k odloučení povrchových vrstev kůže. Následně se pak vytváří nový a silnější kolagen a působí tak pevněji a hladčeji. Mezi rizika této procedury patří dočasné zčervenání kůže a infekce. Po dobu tří měsíců nesmíte na slunce a zákrok není vhodný pro osoby s přecitlivělou kůží. Cena se pohybuje od 1500 do 6000 Kč.

 

Bělící krémy

 

Bělící krémy jsou pro šetrné a domácí použití. Dají se jimi ošetřit stařecké skvrny v obličeji a přilehlých oblastech. Používá se například nimbový bělící krém. Účinnými látkami jsou vitamín E  a C, lykopen nebo dioctová kyselina, která vybělí skvrny a zamezí další tvorbě pigmentu v kůži. Ne všechny účinné látky jsou však dobře snášeny.  Tento způsob řešení stařeckých skvrn vyžaduje trpělivost. Efekt se projeví až po několika týdnech. V mezidobí můžete skvrny maskovat krycím make-upem. Mezi látky, které pomáhají předcházet a odstraňovat hyperpigmentace patří betakaroten a přípravky posilňující funkci jater (ostropestřec marijánský, Regalen, Detoxin).

 

Jako laická domácí metoda se dá použít citron. Používá se jako  účinný zesvětlovací prostředek. Skvrny  se mají potírat denně neředěnou citrónovou šťávou například jemným štětečkem. Výsledek by se měl dostavit během tří měsíců.

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..