Jak se s nachlazením a rýmou vypořádaly naše babičky

Bře 10 2020

Když máme horečku, většinou se jí chceme co nejrychleji zbavit, ačkoli představuje přirozenou ochranu coldnašeho těla. Jako děti jsme proto bývaly zamotáni při vysokých horečkách do studeného prostěradla nebo ručníku. Toto opatření odebírá tělu teplo a skutečně tak může mírnit horečku. Ručníky však nesmějí být příliš studené nebo chladné, aby nezatížily srdce a krevní oběh. Ručník se naopak nehodí, když cítíme chladné nohy nebo když nás mrazí. Platí to pro děti i dospělé. Když mají starší lidé horečku, měli by to brát vážně a bezpodmínečně navštívit lékaře. Neboť horečka může být také projevem nemoci, která nemá s virovou infekcí co do činění. Zábaly představují určitou alternativu k lékům proti horečce, antipyretikům, jako je paracetamol nebo ibuprofen. Lékárníci mohou pomoci vybrat správný lék s minimem nežádoucích účinků.

Posilují citróny imunitní systém?

Když jsme nachlazeni, uvaříme si rádi horký čaj s citrónem. Tento druh ovoce dodává našemu tělu jak známo mnoho vitamínu C a vitamín C posiluje naši obranyschopnost. Je zvláště vhodný při virových infektech. Pokud přelijeme vymačkaný citrón horkou vodou, většina vitamínu C se znehodnotí. To samé se děje, když do nápoje přimícháme cukr. Vlastně by bylo optimální vypít neslazený citrón. I když vitamín C může dle studií zkoumajících délku nachlazení zkrátit, je jeho  účinek na předcházení nachlazení nebo infekcím dýchacích cest sporný. Vědci vyhodnotili na téma vitamín C a imunita přes 50 výzkumů. Jejich výsledek je ten, že i lidé, kteří pravidelně přijímají vysoké dávky vitamínu C, nejsou před infekcí dostatečně chráněni.Uvolní heřmánek nebo éterický olej ucpané nosní dutiny, když je vdechujeme?

Už jako děti jsme musely držet hlavu nad hrncem s horkou vodou s heřmánkem. Maminka nám ještě přehodila přes hlavu ručník, aby byl účinek vdechování a vydechování výparů ještě vyšší. Ve skutečnosti může inhalování pomoci při ucpaném nosu. Kdo inhaluje, pomáhá ze sliznic dýchacích cest uvolnit přisedlý hlen. Éterické oleje obsahují silice, který rozpouštějí a uvolňují hlen z dýchacíh cest, mají tedy sekretolytický účinek. Je důležité neinhalovat příliš horké výpary a raději použít zvlhčovač vzduchu s nosním nebo ústním nástavcem. Éterické oleje mohou být problematické pro děti a astmatiky. Nechte si proto poradit při výběru vhodných přípravků v lékárně.

Můžeme se z nachlazení vypotit pomocí černého bezu a lipových květů?

Když na nás něco leze a máte k tomu příležitost, vlezeme do postele, schoulíme se do teplých peřin, pijeme horký, nejlépe bylinkový čaj a snažíme se odpočívat. Tímto způsobem se můžeme z nachlazení vypotit. Černý bez a lipový květ vylouhované v čaji pomáhají vyvolávat pocení a jsou  proto součástí čajů proti nachlazení. Účinek se přisuzuje bylinám účinek vyvolávajícím pocení.

Přináší horké mléko s medem úlevu od dráždění ke kašli?

Pokud je sliznice v krku suchá, dochází ke dráždění ke kašli. Přirozeně se tak snažím ehodně pít. . Horký nápoj, například horké mléko s medem, sklidňuje dočasně podrážděnou sliznici. Zda takový chutný lektvar také odstraňuje kašel a bolesti v krku, není zcela úplně objasněno. Výzkumníci stále neprokázali, zdali obsahuje med antibakteriálně účinnou látku. Přesto je tento zdraví prospěšný přírodní produkt přidáván velmi často do horkého mléka.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

Inzerce
Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..