Jsou látky v deodorantech škodlivé?

Kvě 28 2015

Kdo se denně v podpaží umývá vodou a mýdlem, vyhne se spolehlivě tvorbě nepříjemných pachů. Proti vzniku těchto pachů pomáhá i holení nebo zkracování chloupků v podpaží. Tato opatření znemožňují rovněž množení baktérií.

Deodoranty se nanášejí roztíráním nebo se používají jako sprej

Deodorant, který se rozmazává nebo stříká na kůži mírní nepříjemné pachy. Účinku je dosaženo pomocí alkoholu a antibakteriálních látek. Tyto látky likvidují baktérie rozkládající pot, nebo zastavují jejich růst. Další přípravky izolují částice pachu nebo potlačují pach v podpaží vonnými látkami. Antiperspiranty zamezují tvorbě potu. Obsahují hliníkové soli, které zužují kanálky, jimiž se pot dostává na povrch kůže. Díky tomu vylučují potní žlázy méně tekutiny. Většina přípravků na trhu je kombinací deodorantů a antiperspirantů.

Představují soli hliníku nebezpečí pro zdraví?

reife Haut und Pflege

Omývání vodou a mýdlem znamená spolehlivě se vyhnout tvorbě nepříjemných pachů

Soli hliníku v deodorantech jsou často předmětem kritiky. Vznikly o nich některé mýty popisující jejich vliv na vznik rakoviny prsu. Tato souvislost však nebyla prokázána. Například odborný časopis amerického Institutu pro rakovinu zveřejnil v roce 202 studii, která zkoumala vztah mezi rakovinou prsu a používáních antiperspirantů a deodorantů u 1 606 žen. Výsledek studie neprokázal zvýšené riziko rakoviny mezi uživateli antiperspirantů a deodorantů nebo u žen, které se holily před jejich použitím.  Podle Americké společnosti pro rakovinu je hlavním rizikem při používání těchto přípravků, že mohou vést k podráždění kůže, pokud se škrábnou holícím strojkem nebo pokud je čepel infikována.

Navzdory nepotvrzenému nebezpečí by člověk měl přijímat hliník s opatrností. I některé potraviny totiž mohou obsahovat tento kov. Dobrý deodorační efekt nabízí i přípravky bez solí hliníku. Nebo je možné použít i deodoranty s nízkým obsahem hliníku. U citlivých osob může vytvořit začervenání nebo ekzémy. Také tenzidy v kuličkových deodorantech mohou dráždit. Nechejte si poradit v lékárně. Na trhu existují varianty i pro citlivé osoby. Jedná se o deodorační krémy, které vystačí dráždivých látek.

Zpracováno podle domácích a zahraničních materiálů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..