Každý rok je dobré si připomenout, jak se chránit před slunečními paprsky a jak se opalovat

Čvc 23 2014

Sluníčko je zpět a s ním i naše touha chytnout ten správný bronz. Než se do toho pustíme, řekněme si něco o slunečním záření a jak se proti němu správně chránit.

Různé druhy slunečního záření

Sluneční záření se skládá kromě viditelného světla z infračerveného záření, které je zodpovědné za tepelné vlastnosti slunce, také z ultrafialového záření. Podle své vlnové délky se ultrafialové záření dělí na UVA záření (320-400 nm), které způsobuje okamžité zhnědnutí kůže. Tato vlnová délka se používá k opalování v soláriích. Ve vyšších dávkách velmi urychluje stárnutí kůže a má vliv na vznik kožních nádorů. UVB záření má střední vlnovou délku 290-320 nm. Způsobuje spálení kůže a následně její zhnědnutí. 50 procent tohoto záření pohlcuje ozónová vrstva v atmosféře. Může mít také vliv na tvorbu kožních nádorů. UVC záření o krátké vlnové délce je pro náš život nebezpečné. Naštěstí je kompletně pohlcováno v atmosféře a na zemský povrch se tudíž nedostane.

Každý z nás má svůj stupeň fototypu

Každý z nás má určitý fototyp. Vyjadřuje stupeň pigmentace naší kůže v závislosti na přítomnosti pigmentu melaninu. Fototypy jsou stanoveny na základě dlouhodobého vývoje populace a jsou dány geneticky. Rozlišují se celkem 4 fototypy. Čím vyšší stupeň, tím vyšší odolnost proti slunečnímu záření, kdy navíc kůže nezrudne, ale přirozeně hnědne sama. Čím má tedy člověk světlejší kůži, tím nižší je číslo kožního fototypu. K ochraně před sluncem bychom měli přistupovat podle stupně našeho fototypu. V optimálním případě omezit přímou expozici slunci mezi 11. a 15. hodinou, kdy je atmosférou filtrováno nejméně UVB záření. Je vhodné se ukrývat ve stínu pod stromy, pod slunečníkem, krýt kůži co nejvíce oděvem.

SPF neboli ochranný faktor

Nezakrytou kůži je vhodné chránit ochrannými opalovacími prostředky s dostatečným ochranným faktorem. Ochranný faktor, nazývaný SPF, vlastně vyjadřuje hodnotu, jaká část slunečního záření se dostane na kůži. Např. ochranný faktor 10 znamená, že propouští do kůže pouze desetinu UV záření a náš pobyt na slunci prodlouží desetkrát při vzniku stejných škod jako bez použití tohoto faktoru. Opalovací prostředek by se měl na kůži nanášet asi půl hodiny před naším pobytem na slunci. Aplikaci bychom měli provádět každé 2 hodiny. Důležité je kůži chránit i při pobytu ve vodě. Samotná voda proti slunečním paprskům nechrání. Naopak, odraz paprsků od vodní hladiny může jejich účinek na kůži zvýšit.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..