Kolostrum pomáhá i seniorům

Bře 13 2015

Je škoda, že mnoha lidem název kolostrum takřka nic neříká, byť drtivá většina z nás s ním má ty nejranější gastronomické zkušenosti. Jde-li při porodu vše přirozenou cestou, je právě kolostrum prvním pokrmem v našem životě. Omlouvá nás fakt, že tyto vzpomínky jsou našemu vědomí za normálních podmínek nedostupné.

Pro mnoho živočichů je pití kolostra nezbytně nutné

Kolostrum neboli  česky mlezivo je tekutý sekret, který se vytváří v mléčných žlázách u samic všech savců včetně lidí těsně před tím, než porodí a který se v následujících několika dnech přemění na mateřské mléko. Pro mnoho živočišných druhů je pití kolostra životně nezbytné, protože je podmínkou, aby jejich mláďata přežila několik prvních kritických dnů po porodu. Ta totiž po porodu opustila imunologické bezpečí dělohy a jsou vystavena agresi vnějších choroboplodných patogenů, aniž by měla rozvinutý systém imunitní obrany. Z tohoto důvodu je mlezivo jedinečným zdrojem mnoha komponent obranných imunitních mechanismů (imunoglobuliny a imunitní buňky leukocyty), růstových faktorů a dalších protizánětlivých a imunitně aktivních složek jako jsou například komplementy (vytváří „díry“ do stěn baktérií) a nespecifické opsonizační (bakterie a viry „obalující“) faktory. U lidí mohou imunoglobuliny (protilátky, které dokáží rozpoznat bakterie a viry „obalující“) placenou, kdežto u krav se tomu tak neděje a telátko se narodí bez imunitního systému. To se také odráží ve složení lidského a bovinního  (kravského) kolostra. Bovinní kolostrum je přibližně 100x potentnější ve svém biologickém účinku a obsahuje mnohonásobně více imunoglobulinu než kolostrum lidské. Přesto velmi mnoho klíčových ingrediencí bovinního kolostra je molekulárně shodné s těmi, které byly nalezeny v kolostru lidí.

Kolostrum – jedinečný zdroj protilátek imunoglobulinů

Tyto faktory činí z kolostra biologicky nejvíce hodnotný preparát. Je známo přes 37 různých faktorů imunity bovinního kolostra, mezi které patří výše jmenované imunoglobuliny všech základních tříd – IgA, IgM, IgG a IgE, laktorefin, peptid bohatý na prolin (PRP neboli colistrinin), peroxidázy, interferony, cytokiny a lymfokiny, lysozym, inhibitory trypsinu a proteáz (alfa-1-antitrypsin), tumor nekrotizující faktor (TNF), oligo-  a polysacharidy, fetoproteiny, glykoproteiny a řada dalších.

V rámci vyzrávání novorozence musí také dojít k množení buněk ostatních tkání a orgánů (např. sliznic, svalů, kostí, mozku atd.) To zajišťují růstové faktory jako růstový hormon (GH), inzulinu podobný růstový faktor 1 (IGF-1), inzulinu podobný růstový faktor 2 (IGF-2), epidermální růstový faktor (EGF), transformující růstový faktor beta (TGF-beta). Růstové faktory jsou klíčové i u dospělého jedince, neboť podporují regeneraci buněčných tkání, které odumřely stářím nebo byly poškozeny následkem poranění nebo prodělání nemoci, tudíž všeobecně zpomalují procesy stárnutí.

U mláďat  savců je pití kolostra nezbytné pro přežití

Kolostrum  neboli česky mlezivo je tekutý sekret, který se vytváří v mléčných žlázách u samic všech savců včetně lidí těsně před tím, než porodí a který se v následujících několika dnech přemění na mateřské mléko. Pro mnoho živočišných druhů je pití kolostra životně nezbytné, protože je podmínkou, aby jejich mláďata přežila několik prvních kritických dnů po porodu. Ta totiž po porodu opustila imunologické bezpečí dělohy a jsou vystavena agresi vnějších choroboplodných patogenů, aniž by měla rozvinutý systém imunitní obrany.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..