Krásné a svěží vlasy

Zář 29 2019

Když začnou vypadávat vlasy, stávají se časem řidší a tenčí. Jak jim dodat plnost a lesk a jak je udržet. Jak přinutit vlasy, aby zářily?

1. Na vině je genetika

Zatímco muži plešatí, stěžují si ženy na roztřepené vlasy, především na temeni hlavy a po stranách. Příčinou je dědičnost. Pod vlivem tělu vlastních hormonů přestávají svou funkci pozvolna plnit vlasové kořínky.

2. Některá onemocnění

Nedostatek železa, vitamínu A, B nebo C, stres, špatně pracující štítná žláza, cukrovka a další nemoci související s poruchou metabolismu mohou vlasovou kštici prořídnout. I chřipka nebo změna ročního období ze zimy na léto nebo obráceně vlasový porost prořídne dočasně.

3. Špatně fungující imunita

Pokud se na temeni hlavy vytvářejí v krátkém čase jakoby vyražená lysá místa, důvodem k tomu může být autoimunitní onemocnění. Imunitní systém zasahuje i vlasové kořínky. Jedná se o nemoc alopecia areata, která postihuje především děti a mladé dospělé. Je považována za třetí nejčastější příčinu ztráty vlasů. Postihuje dva lidi ze sta.

Denně až minus 100 vlasů

Každý vlas prodělává svůj cyklus. V určité chvíli přestane růst a vypadne. Je to zcela přirozené. O kolik vlasů přijdeme denně? Až o sto. Přesto počet vypadaných vlasů se individuálně liší. S přibývajícím věkem naše šíje prosvítá a získává jemnější strukturu. Ovšem pokud nám chomáče vlasů ulpívají po vypadnutí na těle nebo do umývadla a temeno hlavy zřetelně řídne, měla by se zjistit příčina ztráty vlasů.Jak zasáhne lékař

1. Pohovor s pacientem

Když je ubývání vlasů nadměrné, má smysl navštívit lékaře. Nemá smysl návštěvu lékaře oddalovat. Pokud jsou vlasové kořínky ještě nedotčené, je možné růst vlasů rychleji a účinněji ovlivnit, jak upozorňují kožní lékaři a vlasoví specialisté. V rozhovoru se lékař dotazuje na předchozí onemocnění, další zdravotní potíže a léky, které pacient pravidelně užívá.

2. Krevní vyšetření

Vyšetření může vypátrat příčinu – nedostatek některých živin nebo poručenou funkci štítné žlázy. Pokud je třeba, je nutné předat pacienta specialistovi dermatologovi, který léčí vlastní příčinu vypadávání vlasů.

Analýza kůže hlavy

K vyšetření u dermatologa patří také vyšetření neboli inspekce pokožky hlavy. Ta prozradí hodně o zdraví vlasových kořínků. Pokud je kůže suchá nebo šupinatí, může to vézt k vypadávání vlasů. Suchý vzduch, klimatizace, také silně odmašťující šampóny negativně ovlivňují pokožku. Někdy stačí na zhojení suché pokožky šampón proti lupům. Zřetelně nákladnější a s větším rizikem spojené jsou injekce aplikované do kůže hlavy, které podnítí růst vlasů, a to injekce naplněné vlastní pacientovou krví nebo kmenovými buňkami.

Jemný tlak kartáče

Jemný tlak štětin z kartáče na vlasy podporuje cirkulaci v pokožce hlavy. Tahy kartáče také rozšiřují kožní maz z pokožky do jejich suchých oblastí a dodávají vlasům více lesku. Štětiny z kartáče přírodního původu jsou obzvláště jemné. Důležité je vlasy netrhat, zejména ne mokré vlasy.

Inzerce
Myslete na ochranu před sluncem

Sluneční paprsky namáhají i pokožku na hlavě. Je proto třeba věnovat pozornost především oblastem, kde již vlasy nerostou. Pokrývka hlavy a spreje chránící před sluncem s chemickými filtry chrání kůži a vlasy před agresívními slunečními paprsky. Péči je hlavně důležitá především u šedivých až bílých vlasů. Šedivým vlasům schází ochranné pigmenty.

Jak podněcujeme růst vlasů

Používejte jemné šampóny, které jsou vhodné pro suchou a citlivou pokožku hlavy

Vlasy při mytí nejprve zvlhčete, potom do nich najednou vmasírujte malou porci šampónu

Zbytky šampónu z vlasů důkladně vypláchněte, nejlépe vlažnou vodou. Pokud si myslíte, že už jsou vlasy dobře spláchnuté, ještě počítejte od 20 do 0 a lehce vlasy stále oplachujte. Je hlavně důležité udržovat čistou pokožku hlavy.

Fénujte vlasy pouze mírně teplým vzduchem

Tenčí vlasy se snadněji lepí do sebe. Proto buďte opatrní s denním sprejováním vlasů a nanášením gelu.

 

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..