Medicína proti stárnutí neboli anti-aging medicína

Srp 10 2018

Anti-aging medicína je nová lékařská specializace, která chce dosáhnout co nejlepšího zdravotního stavu člověka a co nejvíce zpomalit proces stárnutí lidského organismu. Je určena všem, kteří chtějí udržovat své zdraví a během stárnutí prožít aktivní život neomezený procesem stárnutí. Proto je medicína proti stárnutí zaměřena na ovlivnění negativní části prostředí, ve kterém žijeme, nastavení shutterstock_541566628mentální a emoční pohody, zlepšení vzhledu a sexuálního života. Výsledkem má být spokojený život, kdy je člověk nezávislý a soběstačný a aktivně užívá života.

Anti-aging medicína využívá moderních lékařských postupů pro včasnou diagnostiku, prevenci a terapii onemocnění a dysfunkcí, které souvisejí se stárnutím organismu. Mezi ně patří například sledování hladiny mozkových neurotransmiterů, ALCAT test neboli test potravinové intolerance, vyšetřování hladin volných radikálů a antioxidantů nebo genetické vyšetření a další.
V roce 2050 bude každý pátý starší 60 let

Sociální a ekonomický dopad stárnoucí populace na společnost je značný. V dnešní době je v západní Evropě 1 člověk z 10 starší 60 let. V roce 2050 bude každý pátý starší 60 let. Dokonce na začátku druhé poloviny 22.století, tedy někdy kolem roku 2150, hlásí demografické studie, že každý třetí člověk bude starší 60 let. Vlády rozvinutých zemí se proto zabývají zaváděním a rozvojem programů zaměřených na stáří.

Léčba budoucnosti

Rozlišujeme v zásadě dva druhy věku. Věk chronologický je věk, který je určen datem našeho narození. Biologický věk určuje stav našeho organismu. Znamená to, že chronologický a biologický věk se mohou výrazně rozcházet. Někdy i o desítky let. Biologický věk určují změny na úrovní DNA, buněk, tkání, orgánů a hladin hormonů v našem těle. Biologický věk je ovšem výrazně ovlivněn naším životním stylem, prostředím, ve kterém žijeme, genetickou dispozicí a mnoha dalšími faktory, které mohou naše stárnutí oddálit nebo urychlit. Faktory, které zpomalují proces stárnutí, vyjmenovává anti-aging desatero.

Kmenové buňky

Anti-aging medicína využívá lékařských oborů a jejich nejmodernějších poznatků, které mohou ovlivnit proces stárnutí organismu. Mezi ně patří například výzkum kmenových buněk a potravinová intolerance. Kmenové buňky se vyskytují v různých tkáních. Pokud jsou specializovány na určité úkoly v konkrétní tkáni, pak hovoříme o dospělých kmenových buňkách. Ty se liší zásadně od embryonálních kmenových buněk, které se nacházejí v kostní dřeni a říkáme se jim také pluripotentní neboli všemohoucí, protože z nich se může vyvinout libovolný typ buňky vyskytující se v organismu.

 

Kmenové buňky se mohou například uplatnit při léčbě infarktu myokardu, kdy dochází k odumření svalových buněk srdečního svalu. Orgánové buňky vytvořené z kmenových buněk se pak mohou integrovat do poškozeného orgánu. Je nutné, aby nové kmenové buňky nepoškodily stávající orgán a nevedly ke vzniku nádorů. Navíc se kmenové buňky vyvíjejí speciální způsobem, který závisí na biologickém prostředí, které je obklopuje. Terapeutické možnosti kmenových buněk jsou stále pod intenzívním výzkumem a spoustu otazníků je stále nutné rozřešit.

Určování potravinové intolerance

Mezi perspektivní pilíře anti-aging medicíny se řadí rozpoznávání potravinové intolerance, které člověku určuje jak by se měl sám individuálně zdravě stravovat na základě toho, které potraviny dobře jeho organismus toleruje. Jedná se o ALCAT test. Při něm je testováno více než 200 druhů potravin a dalších 100 chemikálií, přídavných látek do stravy a konzervantů. Potravina je v tomto případě jakési testovací agens, které způsobí změnu ve velikosti a objemu neutrofilů, což jsou bílé krvinky produkované v naší kostní dřeni a přítomné v krvi právě po inkubaci s tímto agens. Potravina, na kterou tělo reaguje negativně, se může stát příčinou mnoha nemocí ve spojení s trávicím ústrojím nebo i dalších onemocnění jako jsou migrény, stavy úzkosti, depresívní stavy, nemoci kloubů, dermatologické potíže, nadváha s obezitou.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..