Muzikoterapie, léčba hudbou, účinná metoda stará tisíce let

Led 24 2019

Delší zdravotní obtíže, špatná nálada, pocity smutku. Nebo jen nevlídné počasí za okny, nad kterým se zamračíme. Přitom existuje jednoduchý a dostupný lék. Lék, který nemá vedlejší účinky a nemusíte pro něj do lékárny. Lék, který můžete mít stále při sobě. Seznamte se s léčivými účinky hudby.

Prastará léčebná metoda

Jeden z nejstarších záznamů o muzikoterapii nalezneme už v Bibli ve Starém zákoně. Nešťastný král Saul se trápil bolestmi a smutkem. Služebníci požádali Davida, aby svou hrou na lyru krále uzdravil.

Po stopách muzikoterapie dojdeme až do antického Řecka, starého Egypta i Číny. I domorodé kmeny mají své

šamany, kteří zahánějí neduhy pomocí rituálních tanců a hudby. Hudba vždy pomáhala k vyjádření myšlenek, emocí, pocitů a prožitků.

Hudba nás provází od dětství

Už jste slyšeli pojem Serotonin? Jistě ano, tato aktivní látka ovlivňuje naši náladu. Stojí ale i za celou řadou dalších prospěšných procesů v našem tělo. Má vliv na metabolismus, pomáhá štěpení tuků a zpracování cukrů. Serotonin se do našeho těla dostává různými cestami, například v jídle.

Je několik možností, jak v krvi hladinu serotoninu zvýšit. Jednou z těch, kterou si můžete dopřát kdykoliv, je muzikoterapie. Muzikoterapie je doporučována i těhotným ženám, je prokázáno, že miminko na hudbu pozitivně reaguje. Hudba se pouští dětem před spaním v mateřských školkách, je součástí výuky na základní škole.

V dospívání už tíhneme k určitému druhu hudby a ta s námi zpravidla bývá už celý život. Hudba pomáhá na pracovištích, slýcháme ji v obchodních centrech, v čekárnách u lékaře. Vždy má jediný cíl. Navodit příjemné pocity, uklidnit, uvolnit.

Relaxační hudba

Zavřete oči a zaposlouchejte se do něžných tónů. Soustřeďte se jen na pravidelnost vašeho dechu. Vnímejte harmonii, rytmus i energii, která proudí skrz smyslnou melodii do vašeho těla. Je to příjemná chvíle? Jistě ano.

Co přesně se v takové chvíli dělo? Pár minut hezkého prožitku? Ne, mnohem více. Právě jste léčili celou řadu neduhů. Pochybujete o tom, že hudba umí léčit?

Nemusíte. Tisíc let historie, kdy je hudba součástí našich životů i výsledky vědeckých a klinických studií a pokusů vás přesvědčí o tom, že jedna nahrávka se směle vyrovná tabletce.

Nebude mít vedlejší účinky a můžete ji užívat v jakémkoliv množství. Pořízení relaxační hudby není nákladné a budete se k ní vracet každý den.

Muzikoterapie léčí

Řada výzkumů už dokázala pozitivní vliv hudby na krevní tlak, srdeční onemocnění i na bolesti hlavy. Používá se při léčbě úzkostných stavů, obav, zažívacích potíží, a dokonce i jako doplňková terapie při nejrůznějších závislostech. Máte v rukou úžasného společníka s hojivou silou.

Kardiologové jsou první z těch, kteří hudbu doporučí. Bylo zjištěno, že uklidňující hudba, která je vám příjemná, rozšiřuje průsvit cévy a zvyšuje průtok krve. Pokud doplníte poslech hudby dechovým cvičením snížíte krevní tlak.

Poslech hudby pomáhá zvyšovat fyzickou odolnost a vytrvalost, pomalá hudba příznivě ovlivňuje paměť. Hudba se využívá i při léčbě dlouhodobě nemocných a mírnění chronických obtíží.

Účinky muzikoterapie:

  • snižuje krevní tlak,
  • léčí bolest hlavy,
  • mírní pocity úzkosti,
  • působí proti depresím,
  • zvyšuje fyzickou odolnost,
  • pomáhá paměti.

Působení hudby

Vnímáme rytmus, melodii a harmonii. Fyzicky nejvíce vnímáme rytmus hudby, působí na srdce a důležité orgány. Melodie hudby ovlivňuje naši psychickou stránku. Pomáhá zlepšit náladu, tiší úzkost a bojuje proti depresím. Harmonie hudby otevírá brány do našeho podvědomí.

Úžasným spojením jsou tóny klasické hudby propojené se zvuky přírody. Zaposloucháte se do šumění oceánu, praskajícího ohně, jarního deštíku, bublajícího potůčku. Prostřednictvím hudby můžeme komunikovat s ostatními i se svým nitrem.

Relaxační hudba je něco, co by v zásuvce vašeho stolu nemělo chybět.

 

Autor: Poznani-knihy.cz

Počet komentářů: 1
Autor:
Dobrý den, dovolím si z pozice muzikoterapeutky komentovat tento příspěvek neboť původ muzikoterapie sahá mnohem dále ještě před vznikem bible. Rovněž by se velice dalo rozvést jaká hudba a proč léčí. Není pochyb, že každá hudba ovlivňuje naše emoce, ale pouze ta muzikoterapeutická je schopna léčit, což nám prokazuje řada odborných výzkumů. Vysvětlit to vše by zabralo mnoho stránek textu, a tak si dovoluji zde alespoň vložit odkaz na muzikoterapeutickou poradnu našeho nejlepšího muzikoterapeuta, speciálního pedagogoa a zakladatele Celostní muzikoterapie PaedDr. Lubomíra Holzera, kde se můžete dočíst řadu informací o opravdové léčivé hudbě: https://www.imuza.upol.cz/site/index.php/category/poradna/hudba/paeddr-lubomir-holzer/ Mějte se krásně, Jana Bártková

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..