Nejlepší tipy na péči o ruce v zimě

Led 05 2019

Podle rukou většinou poznáme jaké je venku chladno. Ruce začnou trpět, když teplota začne padat dolů. Trpí také častým střídáním teplot, když se přesunujeme z venku do nitra budov. Správným oděvem a použitím vhodných krémů chráníme ostatní části těla před mrazem, sněhem a větrem. Ruce však představují zvláštní případ. Několikrát za den si je umýváme, přichází do kontaktu s různými povrchy a materiály. Používáme je na různé činnosti, jsou zkrátka stále v pohotovosti.

Pokožka rukou je pod vlivem několika faktorů

Kůže rukou je navíc velmi tenká a obsahuje málo potních žlázek. To je problém hlavně v zimě. Od osmi stupňů se jejich činnost výrazně zpomaluje a produkuje na pokožku jen malé množství tukového podílu, což jí nestačí udržet  správně vláčnou a pružnou. Je proto dobré mít stále při sobě hydratační krém, který obsahuje dostatek tuku a správný podíl vodné složky.  Emulze typu voda v oleji přináší ten správný efekt. Oproti klasickým zvlhčujícím krémům zanechávají na pokožce dostatečně silný ochranný film.  Ten je vhodné plynule obnovovat.
Nepřehánět to s mytím rukou

Hydratační krémy bychom proto měli nosit v kabelce, tašce, postavit ho na pracovní stůl. Pozor také na nízkou vlhkost vzduchu v budovách. Ta odčerpává pokožce vlhkost. Každé mytí rukou spláchne z pokožky tukovou vrstvu, kterou nezbytně potřebujeme. Tento účinek se navíc zvyšuje u horké vody. Proto je vhodné kombinovat mytí vlažnou vodou a používat na ruce hydratační krém. S mytím rukou bychom to především v zimě neměli rozhodně přehánět.

Pozor na zarudnutí a ekzém

Při krémování rukou je zvláště důležité věnovat zvýšenou pozornost hřbetům rukou a partiím mezi prsty. V těchto místech pokožka rychle vysychá. V krajním případě může být i zarudlá. Kůže pak může snadno popraskat, zanítit nebo se na ní vytváří ekzém. V takovém případě je vhodné vyšetření dermatologem.

Pro suché ruce se hodí močovina nebo látky, které vážou na pokožce vlhkost. Mezi ně patří aloe vera. Správný podíl tuku v pokožce pak zabezpečí avokádový olej, bambucké máslo nebo včelí vosk. Hodně namáhaným a také popraskaným rukám pomáhají panthenol, allantoin nebo zinek. Tyto látky pokožku zklidňují a napomáhají hojení ran. Mast s obsahem ethanolového extraktu ze sušených stonků lilku potměchuti má protialergický a protizánětlivý účinek.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.