Pravý šampón pro každý typ vlasů

Bře 27 2017

 

Nabídka šampónů na různé typy vlasů a pokožky je různorodá. V zásadě rozlišujeme šampóny na suché a mastné vlasy a šampóny proti lupům. Nechte si poradit, jaký typ šampónu je pro váš typ pokožky a vaše vlasy nejvhodnější. Šampón je jiná kategorie než zubní pasty, kdy stejný typ používají různí členové rodiny. Především starší jedinci zápasí často se suchou kůží, jemnějšími vlasy a lupy. Každé vlasy proto potřebují náležitou individuální péči.

Šampóny na suché vlasy

Šampóny s čistícím účinkem s obsahem sulfátů alkylesterů nebo tenzidů na cukerné bázi. Oba typy šamponů nevysychají a také méně pění. Navíc obsahují jako doplňky v péči o vlasy pantenol, lecitin, keratin nebo lanolin.

Šampóny na mastné vlasy

Šampóny na mastné vlasy disponují vynikajícími čisticími schopnostmi. Hodí se i pro vlasy hodně špinavé. Při

každodenním používání mohou být vlasy odmaštěny až ke kořínkům. Díky obsahu tříslovin, extraktu z dubové kúry nebo oleji z čajovníku se omezuje tvorbu mazu. Kopřiva například omezuje následné maštění vlasů po umytí.

Šampóny na suchou pokožku hlavy

U suchých vlasů jsou známkou lupy nebo svědění. Používejte šampón s obsahem látek jako  je aloe vera nebo  pantenol. Při svědění se doporučuje i šampón obsahující močovinu.

Šampón na barvené vlasy

Šampóny s ochranou barvy vlasů pečují o našedlé vlasy a chrání vlasy navíc UV filtrem před odbarvením. Šampóny obsahují pigmenty, chrání proti ztrátě barvy. Šampóny na šedivé vlasy předcházejí nádechu do žluta.

Šampóny pro jemné vlasy

Vhodný šampón nezatěžuje příliš mnoha složkami. Zato posiluje strukturu vlasu. Patří sem šampony s obsahem extraktů z chmele, pšeničných bílkovin, karnitinu nebo biotinu.

Šampóny proti lupům

Lupy jsou buňky olupující se z povrchu hlavy. Vypadají jako šupinky, ale za normálních okolností si jich ani nevšimnete. Jsou to stejné kožní buňky jako kdekoli na povrchu těla a mají i stejný koloběh života. Postupně se odlučují a nahrazují novými. Lupy se živí lipidy obsaženými v kožním mazu, tráví je a výsledkem jsou látky, které pronikají do kůže. U citlivých jedinců pak způsobují zánětlivou reakci. Objeví se tak typické příznaky jako odlupování kůže ve formě nánosů šupinek, doprovázené svěděním a někdy i pálením.

Šampóny proti lupům obsahují účinné látky inhibující plísně, jako je disulfid selenu. Extrakty z vrbové kúry nebo kyseliny salicylové uvolňují zrohovatělé povrchové buňky, pantenol pomáhá regeneraci. Na olupující se pokožku si nemusíte hned kupovat šampony, které jsou určené k vymizení lupů. Zkuste nejdříve přípravky pro citlivou pokožku, které jsou dostatečně jemné, například fyziologický šampon s vhodným pH, který koupíte v lékárně.

Díky obsahu zinku a selenu mají šampony zklidňující účinek. Neměly by obsahovat konzervační látky, například parabeny, které by mohly už tak citlivou pokožku podráždit.

Autor: Jiří Pocklan
info@penzista.net
Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..