Přibývá klientů plastické chirurgie – sedmdesátiletých i osmdesátiletých

Dub 01 2017

Stále více osmdesátiletých a sedmdesátiletých pacientů se rozhodne jít k plastickému chirurgovi pod nůž. K tomu přispívá i vývoj plastické chirurgie jako takové. Americká společnost pro estetickou plastickou chirurgii zaznamenala v roce 2010 ve věkové skupině nad 65 let 685 000 zákroků plastické chirurgie.  Z toho 85 000 procedur se týkalo zvětšení prsu, korektury víček nebo napínaní kožních řas pod bradou. Podíl mužů a žen nad 65 let na celkové počtu plastických zákroků je 7,3 procenta.

U nás běžně po šedesátce

seniors plastic surgery

U seniorů je potřeba počítat se zvýšením zdravotních rizik

Ještě v roce 2006 si nechaly vylepšit určitou část těla pouze čtyři procenta pacientek starších 51 let, o čtyři roky později to už bylo 26 procent. Podle plastického chirurga z kliniky Esthé Jana Měšťáka se například operace nosu dřív nikdy nedělaly po šedesátce. Dnes se tak děje naprosto běžně, protože jsou to lidé aktivní, fyzicky i mentálně, jak dodává doktor Peter Chovan, plastický chirurg z kliniky Asklepion. Průměrný věk pacientů na plastické chirurgii v Německu je kolem 39 let. Ovšem 7,4 procenta ze všech zákroků zaujímají pacienti nad 60 let.

Vliv má i stárnoucí generace tzv. baby boomu

Důvodem k zvýšenému počtu plastických zákroků u seniorů je i fakt, že této věkové kategorie postupně přicházejí lidé narození v období tzv. baby boomu po druhé světové válce. Tato početně silná skupina lidí narozených v letech 1946 až 1964 si chce uchovat punc mladistvosti. Netýká se to pouze vzhledu, ale také módy, oblékání, volnočasových aktivit a fitness. Ženy nad 60 let nosí nový facelift na čele a na krku. Nechají si korigovat víčka, napínat kožních řasy na krku. U starších mužů je nejvíce poptávána úprava víček a napínání kůže na břiše, jak udává německý magazín pro seniory Senioren Ratgeber.

Ve starším věku se musí kalkulovat se zvýšeným zdravotním rizikem

Ovšem u starších lidí se musí více počítat s možnými zdravotními riziky, které neřešíme u dnešních třicátníků nebo čtyřicátníků. Především je to vysoký krevní tlak a nemoci věnčitých tepen (koronární nemoc), jak vyjmenovává zdravotní rizika doktor Richard Erlichman z Americké společnosti pro estetickou plasticou chrirugii ASAPS.

Lékaři také zvažují, že zdraví pacienta je důležitější než věk a kosmetická chirurgie samotná. Při myšlence, že se osmdesátiletá vdova  vydá na zákrok plastické chirurgie, zvedá hodně doktorů obočí.

Ve stáří si seniorky nechávají prsní implantáty často i vyoperovat

Na implantaci umělých prsů například neexistuje žádná věková norma. Mnohé seniorky si například dříve voperované prosní implantáty nechávají na stáří vyoperovat. Podle doktora Regana Thomase neexistují téměř žádné okolnosti pro obhajobu zvětšení prsu u žen kolem sedmdesáti nebo osmdesáti let. Zákrok plastické chirurgie, který představuje kosmetické řešení na našem těle si každý volí sám, proto by měl být vlastní výkon proveden pouze pokud je minimalizováno riziko pro pacienta, jak vysvětluje doktor Regan Thomas z univerzity v Chicagu.

 

Lidé mají v penzijním věku také větší systémovou zátěž, kterou představuje například cukrovka nebo hypertenze.  Starší lidé také bývají častěji léčeni na více nemocí a užívané léky ovlivňují samotný  průběh zákroku. Někdo, kdo prodělal mrtvici, bude muset brát při operaci aspirin nebo heparin.

 -jpo-

Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..