Přirozené zdraví aneb dbejte o svoji acidobazickou rovnováhu

Úno 03 2013

Naše tělo se stále snaží udržet či obnovit rovnováhu. Platí to též i pro hospodaření s kyselinami a zásadami, tedy s acidobazickou rovnováhou. Pokud je toto hospodaření dlouhodobě narušováno, v těle převažují kyseliny a dochází k chronickému překyselení. Je to jeden z nejčastějších a nejškodlivějších zdravotních zátěžových faktorů.

 

 

Jak rozlišit škodlivé kyseliny

 

Organické kyseliny, jako je kyselina mléčná nebo kyseliny obsažené v ovoci, chutnají kysele, ale z biochemického hlediska jsou zásadité.

Naproti tomu anorganické kyseliny, jako třeba kyselina chlorovodíková, sírová nebo fosforečná jsou agresivní.

Látka je kyselá, pokud uvolňuje vodíkové ionty. Čím více jich uvolňuje, tím se kyselost zvyšuje, a proto má nižší hodnotu pH.  Zásadité látky mají vyšší hodnotu pH.

 

 

Kyselinu můžeme změřit

 

Anorganické kyseliny, jejich stupeň a síla se měří v pH. Stupnice je od 0 (kyselá látka), přes stupeň 6 až 7 (neutrální látka) až po 14 (zásaditá látka). Pokud hodnota pH klesne v našem těle pod 7, 35 až 7, 45, dochází k překyselování,  k latentní acidóze.

 

 

Důležité faktory pro acidobazickou rovnováhu

 

Kyseliny a zásady v organismu jsou ovlivněny mnohými procesy

    příjem potravou

    zplodiny metabolismu

    chronické kvašení ve střevech

    špatná funkce orgánů (cukrovka, poruchy funkce ledvin a střev, žaludku)

 

 

Aby tělo zůstalo v rovnováze, potřebuje naši pomoc. Výživou a životním stylem bychom se měli starat o dostatečnou tvorbu zásad. Pokud jíme rychle a v nadměrném množství, dochází v trávicím traktu k procesům kvašení. Nadměrný příjem bílkovin v podobě masa, vajec a sýrů vede k nadměrnému přísunu anorganických kyselin, a tedy k překyselení.

 

Čtěte dál o tom, jak být v rovnováze díky stravě

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..