Psychoterapie pomáhá i ve vyšším věku

Dub 03 2018

Podle statistik trpí depresemi až 6,5 milionů obyvatel v USA starších 65 let. Při mírné depresi se uplatňuje psychoterapie. Je to léčebná metoda prováděná vyškoleným psychoterapeutem, který má výcvik v praxi. U středně těžkého stupně deprese je nedílnou součástí léčby navíc podávání léků, nejčastěji antidepresiv. Deprese a další psychické a duševní problémy se objevují u starších lidí ve zvýšené míře. Často si klademe otázku proč?

Nové pocity a vjemy, které se ve starším věku hůře dají uspořádat

psychotherapy

Při psychoterapii diagnostikují psychologové většinou depresívní poruchy a poruchy spánku

Starší lidé se stávají křehčími. Do jejich mysli přicházejí často pocity, které si ve zralém věku neumějí sami uspořádat. Spouštěčem duševních poruch ve stáří může být často odchod do důchodu, smrt partnera, přítele nebo příbuzného, vlastní těžká a vleklá nemoc. Samotné stáří je pod vlivem zkušenosti, že stále něco nebo někoho ztrácíme. A tyto ztráty přirozeně bolí. Není proto divu, že se před tím silná psychická zeď začne pomalu odlamovat. Nejčastěji diagnostikují psychiatři nebo psychologové depresívní poruchy a poruchy spánku. Ty jsou navíc provázené strachem. Pokud zůstanou u starších lidí tyto příznaky nerozpoznány, nemoc není diagnostikována a včas správně léčena, mohou duševní problémy vyústit v sebevraždu. Především si vybírají tuto cestu muži.

Účinnost psychoterapeutických metod je doložena studiemi

Studie prokazují, že se pomocí psychoterapie dají fáze nemoci podstatně zkrátit. Výskyty akutních atak lze snížit až o polovinu. Studie zkoumající vliv psychoterapie na panické poruchy dokládají, že pacienti, u kterých byla aplikována psychoterapie, byli v 80 procentech případů na tom lépe než ti, kteří byli léčeni pouze léky.

Psychicky zatěžují hlavně vzpomínky na zlé časy

Starší lidé se zdráhají mluvit o svých osobních problémech, psychoterapeuta většinou vůbec nevyhledávají. Často nejsou ochotni hovořit o zlých vzpomínkách z minulosti. Z obecné zkušenosti můžeme rozlišit dvě skupiny. Osmdesátníci, kteří prožili v dětství válku a prožili rovněž strádání v těžkých poválečných letech, nemohli vyhledávat pomoc a se svými zkušenostmi se museli vypořádat sami a nechávali si je sami pro sebe. U skupiny šedesátníků a sedmdesátníků naproti tomu zaznamenávají psychologové přibývající zájem o jejich služby. Stigmata nastupujících psychických problémů odmítají a více se se svými problémy psychoterapeutům otvírají.

Jaké existují metody psychoterapie?

Metoda, která je zvolena u jednotlivých pacientů závisí na více faktorech. Nejvíce výběr metody ovšem ovlivňuje samotná nemoc, její průběh a také osobní předpoklady a angažovanost postiženého. Je také nutno říci, že úspěch psychoterapie závisí podstatně více na vztahu terapeuta a pacienta než na samotné metodě. Psychoterapie je částečně nebo úplně hrazená zdravotní pojišťovnou. Po celé republice existuje mnoho terapeutů s vlastní praxí, kteří nabízejí kvalitní individuální i skupinovou péči. Je třeba vědět, zda má daný psychoterapeut smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou.

Autor: Zpracováno podle zahraniční odborné literatury
info@penzista.net
Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..