Trénování pozornosti pro všední den

Pro 18 2018

Stres a starosti? Trénování pozornosti významně podporuje zbavování se napětí v těle a dovolí nám se lépe vypořádat s nemocemi. Přečtěte si šest jednoduchých cvičení na každý den.

Dýchejte zhluboka. Počítejte při tom pozpátku od deseti do nuly

Provádějte to jako malé děti. Soustřeďte se zcela na TEĎ  a TADY. Dovednost, kterou se často v průběhu našeho dospělého života snadno odnaučíme. Všechno totiž vyřizujeme automaticky, často i okamžitě, aníž bychom se přitom zamysleli nad samotnou podstatou věci. Naše hlava myslí vždy krok dopředu bez pochopení příčiny věci.

Pozornost může při stresu, starostech a dokonce při nemocech pomoci

Přemýšlení o věcech se často vyplácí. Kdo věnuje věcem pozornost, není jen lépe připraven proti stresu

A a senior man learning the computer with an expression of concentration of confusion.

Kdo věnuje věcem pozornost, zůstává delší dobu duševně fit.

a starostem, ale také zůstává delší dobu déle duševně fit. Tréninky pozornosti, formy meditace, samotné vnímání těla a jóga se svou podporou vzájemně kombinují, pomáhají nám se lépe vypořádat s chronickými bolestmi nebo nemocemi.

Při hlubokém dýchání počítejte

Počítejte velmi pomalu pozpátku od deseti do nuly následujícím způsobem. Zhluboka se nadechněte. Při prvním výdechu si sami pro sebe řekněte DESET, opět se zhluboka nadechntěte a při dalším vydechnutí si řekněte DEVĚT, a tak pokračujte až do nuly. Tato minicvičení jsou zaměřena na dýchání, pomáhají odbourávat pocity strachu a napětí.

Pozornost v koupací vaně

Máte za sebou náročný den? Zbavte se napětí ve vaně. Jaký máte pocit, když necháte stékat proud teplé vody po vaší paži nebo když se mýdlová pěna jemně dotýká vaší kůže? Také při čištění zubů nebo při mytí nádobí můžete rovněž cvičit svoji pozornost.

Text článku pokračuje po inzerciPokojně se natahovat

K této aktivitě nepotřebuje člověk žádné pohybové studio. Položte se na podlahu na měkkou podložku, natáhněte obě nohy, vytočte je obě na pravou stranu, hlavu vytočte doleva. Potom to udělejte obráceně. Hlavu vytočete doprava a obě nohy doleva. Hýbejte se pomalu a soustředěně, užívejte si pocitu jemného a hladkého protahování. Mnohým lidem napomáhá jóga jako forma meditace ještě k většímu klidu a uvolnění.

Pozorně žvýkejte

Uchopte mezi špičky prstů rozinku. Věnujte ji takovou pozornost, jako kdybyste ji  pozorovali poprvé. Jaká je?  Je hladká, vrásčitá? Může se člověk přes ni dívat? Jak voní? Jaké to je, mít ji mezi rty a jazykem při prvním kousnutí? Předtím než ji spolknete, alespoň desetkrát ji pozorně prožvýkejte. Objevíte tak na rozince zcela nové stránky.

Autor: -jpo-

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..