Vypadávání vlasů u starších žen mívá často hormonální příčinu

Bře 27 2017

Vlasy jsou mnohem víc než účinný prostředek k termoregulaci nebo k ochraně před slunečními  paprsky. Hustá pokrývka hlavy symbolizuje vitalitu, mládí a krásu. Není divu, že většina žen se vidí téměř existenciálně ohrožena, když zaznamenají, že jim vlasy vypadávají, stávají se tenčími a je jich méně. Vypadávání vlasů přichází v různých variantách. Kolečko nebo plošinka, buď se tak děje náhle nebo plazivě. Právě tak mnohočetné jsou i příčiny. Vlasy mohou vypadávat jako projev vedlejšího účinku léků, následkem přebytku železa, poškození štítné žlázy, chemoterapie, autoimunitní nemoci nebo hormonální přestavby. Aby byla příčina objasněna, měli byste navštívit lékaře a požádat ho o radu. Většinou se lze obrátit na svého praktického lékaře nebo kožního lékaře.

Genetická predispozice se týká i žen

vlasy_vypadavani2

Vypadávání vlasů nejčastěji souvisí s klimaktériem

Z 80 procent je nejčastější příčinou vypadávání vlasů takzvaná androgenní alopecie. Androgeny způsobující alopecii neboli stav, kdy dochází k vypadávání vlasů, není pouze mužskou záležitostí. I u žen se může projevovat genetická predispozice. Čím výraznější je tato tendence, tím dřívě a intenzívněji dochází ke ztrátě vlasů, jak můžeme slyšet od kožních lékařů. U některých žen je predispozice taková, že ve věku 20 až 30 let dochází k vypadávání vlasů. Ovšem nejčastěji to souvisí s obdobím přechodu neboli klimaktériem. Na hormonální přestavbu, kdy se zvyšuje v krvi relativní podíl mužského pohlavního hormonu, nereaguje pouze pokožka a vlasy, nýbrž také další na hormonech závislé orgány, kosti, cévy, srdce, mozková tkáň. Citlivá hormonální balance je tedy narušena a vypadávání vlasů je jeden z možných následků. Stejný účinek může zapříčinit stres nebo drastická dieta.

Řešení sleduje dva cíle

Mužské pohlavní hormony vedou k miniaturizaci postiženého vlasového folikulu.  Jsou také příčinou toho, že se růstový cyklus vlasů postupně zkracuje. Nově narostlé vlasy tak nemají šanci, aby dosáhly plné délky. Jsou ještě navíc tenčí a jemnější než vypadané vlasy.  Přední a horní oblast hlavové pokožky je bohatá na receptory pro hormony a vlasové kořeny v této oblasti tak citlivě reagují na mužské hormony. Tím je dána i lokalizace vypadávání vlasů u žen v přechodu. Řešení vypadávání vlasů tak sleduje dva cíle. Zastavit vypadávání vlasů, a pokud možno oživit růst nových vlasů. Z lanuga vyrostou znovu silné a pigmentované vlasy. To se nedaří vždy. Pokud ještě lanuga na hlavové pokožce k jsou, měli bychom zavčas navštívit lékaře specialistu.

Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..