Alergie na kosmetické přípravky

Zář 01 2019

Alergií u nás trpí asi každý čtvrtý člověk. S nárůstem používání kosmetických produktů stoupá také výskyt alergie ve spojení s jejich používáním. Kůže reaguje na alergen obsažený v kosmetice. Výsledkem je zarudnutí kůže, objeví se drobné puchýřky nebo svědivé pupínky. K tomu se ještě připojuje svědění. Alergické reakce nejčastěji způsobují v kosmetice vonné složky, rostlinné nebo parfémové extrakty, masťové základy, především lanolin, anebo konzervační látky. Z nich nejčastěji parabeny. Velmi často se objevují alergické reakce na barvy na vlasy, odlakovače na nehty a opalovací prostředky.

Epikutánní nebo jednoduchý domácí test

Jedná se o problém, který je nepříjemný, ale dá se poměrně dobře zvládnout. K tomu slouží diagnostická metoda nazvaná epikutánní test. Známý také pod názvem kožní náplasťový test. Na kůži zad jsou dermatologem nanášeny malé náplasti s alergeny. Z reakcí kůže se dá rozpoznat, na kterou látku je pacient přecitlivělý.

Pro domácí testování barvy na vlasy stačí nanést kapku barvy za ucho nebo do loketní jamky a počkat 24 hodin, zda se neobjeví alergická reakce. Deodoranty a antiperspiranty jsou naproti tomu velmi dobře snášeny, pokud si je naneseme na pokožku.

Inzerce
Alergie nebo nesnášenlivost?

Při alergii na kosmetiku najdeme pomoc v lékárně. Lékárníci rozpoznají z databáze, v kterých přípravcích se nacházejí látky, které u nás vyvolávají alergickou reakci. Na základě toho nám pak doporučí na trhu dostupné přípravky, které by nám neměly alergii vyvolat. Jako zákazník jsme tak chráněni před nepříjemným překvapením.

Alergické reakce jsou často zaměňovány za nesnášenlivost. Při alergii vytváří imunitní systém nezávisle na stavu kůže protilátky proti látkám z okolního prostředí, které však nealergičtí lidé snadno snášejí. Při nesnášenlivosti se oproti tomu na pokožce objeví zarudnutí, které není vyvoláno na podkladě alergické reakce a po čase vymizí.

Vhodná péče

Pokud se objeví alergická reakce na kosmetické přípravky, pomohou nám některé volně prodejné přípravky z lékárny. Například šalvěj společně se zklidňujícími látkami jako je pantenol. Alergie na kůži se léčí pomocí krémů a mastí obsahujících kortikoidy, které nám předepíše kožní lékař. Nevýhodou je, že by neměly být nanášeny na příliš velké plochy kůže.

Světlejší a citlivější?

Čím světlejší kůže, tím pečlivější vlastní ochrana proti slunci a rychlejší a silnější reakce kůže. To je důvod, proč se považuje světlejší kůže za citlivější. Ovšem jasná vazba mezi barvou kůže a alergii nebo přecitlivělostí chybí. Aktivně může kůži chránit každý sám, ještě předtím než se objeví nějaká reakce. Kdo se příliš často a dlouze sprchuje horkou vodou, může být na kůži citlivější. Protože se zbavuje pro pokožku specifických lipidů neboli látek tukové povahy.

Péče bez pěny

V ideálním případě tyto látky ve vzájemné souhře s dalšími tělu vlastními látkami zabezpečují na kůži intaktní bariéru, která nevpustí škodlivé látky ani alergeny do kůže. Především aktivní látky obsažené v mnoha šampónech a sprchových gelech, mohou tuto bariéru oslabit. Čím více je poškozena, tím citlivěji kůže reaguje. Pokud se vzdá člověk pěnivých přípravků a používá místo nich pouze jen bodové, například v podpaží, nebo pevná mýdla, klesá podstatně zátěž kůže. Při mytí vlasů pomáhá mýt vlasy s hlavou skloněnou dolů. Pěna neodtéká tak po těle dolů a nemůže dráždit kůži.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

 

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.