Cestování a riziko trombózy

Bře 28 2019

Kdo cestuje autobusem nebo letí letadlem, je nucen dlouho sedět. Za takových okolností existuje vyšší riziko trombózy – tedy vytvoření krevní sraženiny v krevním oběhu. Toto riziko se dá některými opatřeními snížit. Při cestě na dovolenou máme často málo místa na úzké sedačce pro nohy a ruce. U rizikových pacientů je taková situace nebezpečná, neboť roste pravděpodobnost, že se u nich vyvine trombóza. Při ní se tvoří v cévě krevní sraženina, která ji ucpává a blokuje tak průtok krve. Může se uvolnit a putovat do plic, kde může představovat smrtelné nebezpečí. Proto bychom se měli na takové situace správně připravit.

Opatření, která podporují správnou cirkulaci krve, mají smysl už při delší cestě autobusem nebo autem. Především v letadle, kde je nízký tlak vzduchu a vzduch je suchý, se musíme připravit na problémy s nedostatkem pohybu. Průtok krve vázne v takových podmínkách daleko rychleji než na zemi.

Riziko se má správně vyhodnotit

cestovani letadlem

V kabině letadla je vlhkost vzduchu kolem 15 procent, člověk ztrácí více tekutiny

K rizikovým lidem patří ti, kteří už v minulosti trombózou nebo embolií trpěli nebo kteří se léčí se srdcem, byli nedávno operováni nebo nosí sádru. Prevence trombózy je ovšem důležitá také u těhotných, u pacientů s křečovými žilami nebo jiným onemocněním žil, cestující starší 60 let nebo ti, kteří mají v rodině genetickou predispozici v podobě zvýšeného srážení krve. Kouření, nadváha, stejně jako užívání antikoncepce nebo hormonálních přípravků v období klimaktéria jsou další rizikové faktory. Tipy do letadla se hodí rovněž do auta nebo autobusu.

Velmi důležité jsou malé pravidelné pohyby, aby krev nestagnovala v nohou. Při dlouhém sezení se uchylují naše svaly ke křečím. Několik natahovacích cvičení uvolňuje napětí a podporuje krevní oběh, který uvolňuje trvale ohnutým nohám. Zvláště příjemná je za takových okolností malá procházka v chodbičce letadla.

Pijte dost vody

V kabině letadla je vlhkost místo optimálních 40 až 60 procent pouze 15 procent. Také tlak vzduchu je nižší než na zemi. Člověk proto ztrácí při dýchání a sliznicí více tekutiny. Kdo pije nedostatečně, zahušťuje tak vlastní krev. Rovněž se rozpínají stěny cév. Krev prosakuje do bérců. Voda nebo ovocné střiky v dostatečném množství dodají nezbytnou tekutinu. Alkohol nám proti dehydrataci nepomůže. Kvůli nadmořské výšce stoupá pivo nebo víno do hlavy ještě rychleji. Kromě toho rozšiřuje alkohol cévy, což krevní cirkulace ještě zhoršuje.

Reklama
Kompresní punčochy

Kdo má problém se žilami, měl by nosit během letu padnoucí elastické kompresní punčochy. Kdo má žíly zdravé, ale patří do rizikové skupiny, může si natáhnout punčochy slabší.

Speciální léky

Pacienti s vysokým rizikem trombózy by měli cestu letadlem konzultovat dopředu se svým lékařem. Za určitých okolností má pro ně smysl užívání léků, které zabraňují srážení krve.

Autor: Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

 

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..