Dvaaosmdesátiletá lektorka učí v kurzu své vrstevníky italsky

Srp 27 2014

S italštinou začala dvaaosmdesátiletá Anna Vojtíšková před 14 lety. Teď ji učí své vrstevníky. Už osm let působí jako lektorka v kurzu italského jazyka v Akademii seniorů spolku Život 90. Je tak jednou z 27 dobrovolnic a dobrovolníků, kteří lekce vedou. Dnes začal zápis do nového ročníku.


“Sedm let jsem studovala italštinu. Pak jsem nabídla, že bych v akademii vedla kurzy. Zdokonalovala jsem se se studenty. Jsem na sebe trošičku pedant, tak si všechno připravuji dopředu. Když jim dám naučit se básničku, musím se ji nejdřív naučit sama,” popisuje lektorka. Italština je její velký koníček. Začala s ní poté, co ovdověla. Motivací bylo také to, že se její vnučka provdala za Itala.


Na starosti má Anna Vojtíšková dva kurzy. Pokročilí chodí na lekce osmý rok, středně pokročilí čtvrtý. Osazenstvo se za celou dobu téměř nezměnilo. “Nejvíc si cením toho, že se mnou vydrželi a že se jim to líbí. Mě to obohacuje. Možná mám štěstí na lidi, ale obě skupiny jsou velice příjemné a jsem s nimi ráda,” říká. Se svými studenty probírala třeba i Dekameron. Posluchači jsou prý většinou mladší než ona, nejstarší z nich je 85 let.


Podle Anny Vojtíškové se rozhodně vyplatí učit se cizí jazyk i v pokročilém věku. Funguje to prý také jako prevence Alzheimerovy nemoci. “Když člověk mluví dvěma jazyky, udržuje nervové buňky v mozku. Má to smysl v každém věku,” dodává lektorka. Sama zvažuje, že by se možná začala učit němčinu. Pamatuje si ji ještě z dětství. Vyrůstala v Sudetech a do školy začala chodit v roce 1938. “Kolikrát, když potkám někde italskou skupinu, nemůže se mi správné italské slovíčko vybavit. Naskočí mi v němčině. Je zajímavé, jak mozek funguje,” říká.


Zatím má ale volného času málo. Kromě výuky italštiny vede ještě seniorskou skupinu na Petřinách, kde bydlí. “Kolikrát si říkám, že závidím důchodkyním, které si jen tak chodí po ulici a nemají co na práci. Stejně by mě ale asi jen tak bloumat nebavilo,” uzavírá.


Podle ředitele spolku Život 90 je aktivita ve stáří velmi důležitá. “Mozek řídí tělo. Jestliže mozek trénuji, mám ho v pořádku a je fit, může i tělo být fit. A pokud se hýbe tělo a svaly jsou v kondici, tak mozek poslouchají. Má to obrovský význam, abych se stáří dožil ve zdraví a nebyl jen závislý na pomoci,” řekl ČTK Lorman. Podle něj stárnutí oddaluje nejen učení, ale hlavně to, když lidé mají určitou povinnost, zajímají se o svět a mají smysl života.


Život 90 nabízí 33 jazykových kurzů – angličtinu, němčinu, francouzštinu, italštinu a španělštinu. Pololetí vyjde na 1000 korun, celý rok na 2000 korun. Lekce tak stojí 54 korun, upřesnil spolek. V nabídce je i dalších 25 kurzů, a to mimo jiné pilates, břišní tance, keramika, práce s počítačem či trénování paměti. Zápis začal dnes a potrvá do 5. září. Přihlásit se je možné buď osobně na recepci spolku v ulici Karoliny Světlé 18, nebo na telefonním čísle 222 333 555.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..