IBM Watson – počítač, který dokáže určit diagnózu a léčit

Pro 09 2013

 

Dokáže prostudovat milióny stránek knih během několika vteřin. Své poznatky zpracovává ze strukturovaných a nestrukturovaných dat. Šetří práci lékařům. Dokonce dokáže určit diagnózu a navrhnout několik léčebných postupů. Řeč je o počítači IBM Watson, který společnost IBM začala před lety vyvíjet. Jedná se o velmi sofistikovaný počítačový systém obsahující tři tisíce osmijádrových procesorů pracujících s frekvencí 3,5 GHz. Jeho paměťová kapacita je 16 Terabytů. S tímto systémem se rozhodla vstoupit do zdravotnictví. A to ne náhodou. V tomto oboru totiž nejrychleji roste počet nových informací. Každých pět let se kvantum informací zdvojnásobí. Jedná se především o nové výzkumné objevy, výsledky léčebných postupů, studie zveřejňované v odborných lékařských periodicích a další poznatky.


Z počítače se stává medik


IBM Watson, který byl nazván podle zakladatele společnosti Thomase J. Watsona, dokázal vědět během 18 měsíců to, co student 2. ročníku medicíny. Začal být plnohodnotnou součástí amerického centra pro léčbu rakoviny Sloan-Kettering Cancer Center. Na základě získaných informací rozpoznal diagnózu a navrhnul léčbu. Ve většině případů navrhne několik léčebných postupů spolu s procentuálním určením jejich úspěšnosti. v tuto chvíli obsahuje záznamy asi 1500 pacientů s rakovinou plic.


Do budoucna by se měl zaměřit také na léčbu nádorů prostaty a prsu. Z tohoto pohledu by bylo zajímavé, pokud by zpracoval rovněž data Národního onkologického registru, kde jsou obsaženy záznamy již od roku 1977. Je zde celkem evidováno 1,7 miliónu záznamů.


Výrazné ušetření času pro lékaře


Na základě informací o pacientovi dokáže IBM Watson sám určit diagnózu včetně léčebného postupu. Pokud se mu zdají informace pro určení diagnózy neúplné, navrhne zdravotnickému personálu provedení dalších vyšetření pro doplnění do zdravotnické dokumentace. Cílem projektu IBM Watson je urychlit rozhodovací proces během diagnózy a léčby onemocnění, a tak lékařům výrazně ušetřit čas.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..