Jak nám prospívají různé druhy nápojů

Srp 18 2018

Už jste někdy ochutnali kokosovou vodu? A jak nám pomůže energetický nápoj, když se cítíme unaveni? Jogurtové drinky, kokosová voda nebo smoothie jsou často velebeny jako nápoje pro posílení našeho zdraví. Jak jsou tedy na tom.

Kokosová voda

Jedná se o vodu, která je uprostřed zeleného kokosového ořechu v době, kdy se bílá dužnina teprve začne tvořit. Domorodci mladý nezralý plod rozseknou a obsah ořechu vypijí. Toho lze těžko docílit v našich podmínkách, proto si kokosovou vodu kupujeme v obalu. Slibuje, že je bez kalorií, osvěžující s vysokým obsahem minerálních látek, izotonický nápoj pro sportovce ryze přírodního původu.

Kokosová voda má relativně vysoký obsah minerálů, především draslíku, méně již vitamínů.

Odborníci kokosovou vodu vidí jako přírodní produkt, který je zpracován kvůli delší trvanlivosti a je také zahříván. Nemá zrovna skvělou chuť. Ekologicky nejsou příliš vhodné malá balení vody kvůli zátěži obalovým materiálem. Lékaři upozorňují před vyšším obsahem draslíku.

Ovocný střik bude chuťově lepší a kdo má rád kokos, radši si koupí čas od času celý ořech.
Detoxikační šťáva a nápoje

Slibuje, že pomáhá při detoxikaci, účinkuje jako léčebná kúra.

Uvnitř najdete šťávy z malých naporcovaných kousků ovoce a zeleniny s bylinkami nebo bez bylinek. Nabízí se také napojebylinné čaje s přídavkem „detox“. Často se jedná o mix z listů kopřivy a máty peprné.

Odborníci upozorňují, že některé mohou být zbytečně předražené a některé používají i klamavá zdravotní tvrzení. Používání detoxikačních kúr není zcela vědecky doloženo. Pravdou je, že náš organismus je vybaven orgány, mezi jejichž funkce patří i zbavování těla odpadních látek. Játra, ledviny a střevo splňují tento úkol tělo a od eventuálně škodlivých látek nás osvobozují.

Lepší volbou jsou bylinné čaje nebo sklenice šťávy bez detoxikačních slibů, protože je pořídíme zpravidla za daleko výhodnější cenu.

Jogurtové nápoje

Reklamní tvrzení jsou dnes už více rezervovaná. Dříve sliboval jogurtový nápoj posílení imunity.

Obsahují fermentované mléko, tekutý cukr, užitečné střevní probiotické baktérie, vitamíny B6 a D.

Odborníci hodnotí, že vitamíny přispívají k normální funkci energetického metabolismu. Ovšem denní porce většinou nepokrývá denní potřebu a člověk může také přijímat v těchto nápojích větší množství cukru.

Proto je důležité konzumovat i spolu s jogurtovými nápoji také vyváženou a pestrou stravu.  Při nedostatku se doptat lékaře.

Smoothie

Smoothie představuje mixovaný nápoj, jehož hlavní složkou je syrové ovoce nebo zelenina. Kromě toho může obsahovat led, mléčné nápoje nebo i různá sladidla. Smoothie je vlastně „ovocné pyré“, které má fungovat jako zdravý pokrm, který konzumujeme mezi jídly a je plný vitamínů, minerálních látek a vlákniny.

Odborníci soudí, že podle výrobce jsou velké rozdíly v kvalitě. Mnozí míchají pyré s vysokým podílem sirupu, jiní používají výhodnější koncentráty. Některá smoothies obsahují přídatné sladidla ve formě cukru.

Odborníci radí, že je vhodnější si smoothie udělat sám doma. Máte tak jistotu, že vaše smoothie obsahuje celý obsah ovoce. Na mixování banánů, manga a různých bobulí vám postačí mixér. Pokud chcete, aby vás smoothie zasytilo, dejte přednost kouskám jablka a banánu.

Energetický nápoj

Slibuje lepší výkonnost, člověk zůstává delší dobu svěží a bdělý.

Obsahují většinou kofein, taurin, inositol, cukr a sladidla.

Jak to vidí odborníci? Cukr je dodavatelem energie, kofein působí povzbudivě. Přesto se z něho necítí přehnaně přepjatý. Na druhou stranu, kdo přijímá příliš mnoho kofeinu, riskuje neklid a bušení srdce. To se může stát velmi snadno, protože silná sladká chuť snadno překrývá chuť kofeinu, takže člověk ho nevědomky přijímá více. Odborníci varují před konzumací těchto drinků za volantem, při sportu nebo ve spojení s alkoholem.

Odborníci spíše radí sportovcům ovocné střiky. Při cestách se zbavovat únavy jiným způsobem. Pít dostatek vody, dávat si častěji přestávku a jezdit kratší úseky.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.