K čemu slouží polohovatelná nemocniční lůžka

Bře 20 2014

Nemocniční lůžka jsou speciální lůžka, která díky svým vlastnostem a funkcím vytvářejí podmínky pro léčbu a rekonvalescenci pacientů, ale také pro ošetřující personál pacienta.  Jsou využívána jednak v nemocniční ústavní péči, v domácí péči nebo například v domovech pro seniory.

Minulost pamatuje dřevěné podložky a slaměné matrace

V nemocnicích byly v minulosti často využívány pro pouze jednoduché dřevěné podložky nebo slaměné matrace, které umožňovaly vesměs pouze jedinou polohu pacienta. Pacient se ukládal do ostatních poloh pomocí dalších dek a polštářů, a tak byl v ostatních polohách na lůžku zafixován. V 19. století se objevily konstrukce, které za pomocí lana mohly měnit zvlášť polohu horních a dolních končetin. Až za dob známých osobností jako byla například Florence Nightingaleová, byly slaměné matrace nahrazeny lepšími typy matrací. Přispěl k tomu i rostoucí počet válečných lazaretů a reforma stacionární nemocniční péče. S tím byl spojen i vývoj speciálních lůžek. K tomu později přispěla i průmyslová revoluce. Byl kladen důraz na ergonomicky smysluplné způsoby práce. Vyvíjely se také nové metody léčby, které vyžadovaly i možnost různého polohování pacienta na lůžku.

Jaké funkce by mělo lůžko mít

Lůžko může nastavit takové polohy pacienta, které umožní klidný spánek a rekonvalescenci. Lůžko by mělo umožnit pružné uložení ležícího pacienta, pasovat jeho tělesným parametrům a zdravotnímu stavu. Pečujícím osobám má lůžko umožnit snadno vykonávat běžné ošetřovatelské úkony jako je mytí pacienta nebo další hygienické nároky.

Stavba lůžka

Lůžko se skládá ze základního rámu, na němž se nachází lamelový rošt umožňující výškové nastavení nohou, zad a těla. Tělo pacienta je možné polohovat pod různým úhlem ložné plochy. Lůžka jsou navíc jsou vybavena speciálními matracemi, které jsou vybírány podle klinického stavu pacienta. Například antidekubitní matrace nebo matrace při zvýšené citlivosti pacienta na bolest. Samotná postel je buď dřevěná, nebo kovová. Mívá pohyblivé postranice. Elektrická lůžka se ovládají pomocí elektrického ovladače s tlačítky. Tato lůžka jsou vybavena elektromotorem. Výhodou je, že nepotřebujeme při ovládání lůžka další asistenci. Mechanická lůžka disponují klikami nebo hřídelemi, které slouží k manipulaci s lůžkem. Elektrická lůžka jsou jednodušší při ovládání. U lůžek je možné měnit různé polohy. Je možné zvýšit nebo snížit polohu hlavy, kolen nebo nohou. Lůžko lze nastavit tak, aby se nemocnému v posteli lépe dýchalo a přinesla mu více pohodlí. Je také možné změnit výšku lůžka. Tak se rodinným příslušníkům nebo ošetřovatelskému personálu s nemocným snadněji pracuje. Ovladač u elektrického lůžka je zavěšen za postel a vypadá jako ovladač na televizi. Každé tlačítko na ovladači obsahuje ikonu, která ukáže, co se stane s postelí, pokud se použije dané tlačítko. Některá elektrická lůžka mívají zabudovanou váhu pro zjišťování hmotnosti pacienta.

 

Jaký druh matrace použít?

 

Pro nemocniční lůžko je možné použít velké množství druhů matrací. Matrace jsou vyplněny vzduchem, gelem nebo pěnou. Některé speciální matrace mohou snižovat tlak na určité partie těla a slouží tak k prevenci proleženin. Matrace jsou často vybaveny vodotěsným obalem. K lůžku můžete potřebovat další příslušenství nebo další podložky.


Eshop.penzista.net nabízí elektrická nebo mechanická lůžka, nová nebo repasovaná za velmi příznivou cenu.

 Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..