Sedm tipů pro zdravé oči

Úno 04 2017

 

Zdravý životní styl může chránit naše oči před poškozením.

Sluneční brýle, vždy dostatek světla, vitamíny, absence kouření. To jsou jen některá z opatření.

Sluneční brýle

Vášnivě vzhlížet do oblak ano, ale jen s nasazenými slunečními brýlemi.
Sluneční brýle zabraňují průchodu škodlivých paprsků do očí a předchází šedému zákalu a také věkem podmíněné makulární degeneraci. Dostatečnou ochranu nabízí jen brýle se značením CE. Obroučky brýlí by měly očnici dostatečně zakrývat a chránit oči odshora až dolů. Hlavně sníh a voda nebo písek u moře odrážejí sluneční záření.

Zapněte světlo

Senioři potřebují dvakrát až třikrát více světla než mladší lidé. Špatné osvětlení nepůsobí na oči zdravě. Oči se

Sluneční brýle chrání oči před slunečním zářením a snižují riziko katarakty a makulární degenerace

Sluneční brýle chrání oči před slunečním zářením a snižují riziko katarakty a makulární degenerace

rychleji unaví. V domácnosti seniora by měl být vždy dostatek osvětlení. Dostatek lampiček a žárovek. Pokud máte pocit, že nevidíte, tak jak dříve, měl by lékař vyloučit nějaké onemocnění, a to jak je váš zrak limitován.

Na monitor spíše z dálky

I když světlo na obrazovce bliká podmanivě, koukejte se na ni z dostatečné vzdálenosti. Hodně mrkejte. Každé mrknutí oka rozprostírá slzný film po rohovce a vy se tak chráníte před vysycháním oka.

Toulky přírodou

Pokud se vydáváte na daleké procházky zimní krajinou, každý krok, který provedete, je zároveň blahodárným pro vaše oči. Pohyb a tělesná aktivita má správný vliv na krevní cévy, a to i ve smyslových orgánech. Krevní cévy si uchovají svoji elasticitu, což působí pozitivně i na citlivý zrakový orgán. Pohyb na čerstvém vzduchu předchází rovněž suchým očím.

Častěji vypínejte

Nejen psychologové, ale také oční lékaři kladou důraz na duševní vnitřní klid a pohodu. Při stresu se zvyšuje nitrooční tlak. Hypnóza nebo autogenní trénink pomáhají zpomalovat proces šedého zákalu, jak vysvětlují různé studie. Léčbu zákalu to však nenahrazuje.

Přestaňte s kouřením

Kouření posiluje mechanismy stárnutí u očí. Kdo kouří pravidelně, riskuje, že se u něj čočka dříve zakalí a vyvine se rychleji v šedý zákal nebo se zhorší prokrvení zrakového nervu. Při kouření také roste riziko výskytu věkem podmíněné makulární degenerace a glaukomu (zeleného zákalu).

Příznivý vliv vitamínů

Seznam potravin s posilujícím vlivem na zrak je dlouhý. Patří sem špenát, ryby, mrkev, celozrnný chléb. Nejlepším ochranným faktorem pro oči je proto vyvážená, na vitamíny bohatá strava. Hlavně vitamín A, C a E a také rostlinná barviva lutein a zeaxanthin (obsažená v zelené zelenině) chrání před poškozením volnými radikály. Nejlepším způsobem konzumace je čerstvá zelenina přímo z talíře.

Zpracováno podle domácích a zahraničních materiálů

-jpo-

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..