Smartphony monitorují nemocným životní funkce

Pro 22 2013

 

Smartphony neboli chytré telefony mají spoustu šikovných funkcí. Důkazem rozšíření jejich využití je i to, že se dostaly do medicíny a jsou schopny umožnit některá základní vyšetření nebo monitorovat důležité životní funkce. Ve spojení s dalšími zařízeními fungují jako kvalitní vyšetřovací nástroj.

Například zařízení s názvem AliveCor je ruční EKG, které se připevňuje k telefonu iPhone (4 a vyšší verze). K tělu se při manipulaci nepřipojují vůbec žádné elektrody, jak jsem zvyklí, nýbrž přístroj stačí přidržet oběma rukama a jemné elektrické impulzy ze srdce jsou zachyceny přes kůži snímacími destičkami. Zařízení umí zobrazit i srdeční rytmus a frekvenci. Tato aplikace se dá především využít u rizikových pacientů, kde se dá počítat s výskytem nějakého srdečního problému.

Vyšetření na dálku bez nutnosti čekání v ordinaci

Biomeme je zařízení, které funguje jako jakási malá laboratoř. Dokáže detekovat patogeny DNA (kyseliny deoxyribonukleové jako původce nemoci) během asi třiceti minut. Zařízení obsahuje kazetu zpracovávající vzorky moči a krve. Podle reakcí vzorku v testovací kazetě zařízení Biomeme hodnotí přítomnost různých onemocnění.

Smartphony jsou schopny suplovat i klasický stetoskop, který známe například z poslechu plic nebo srdce. Zařízení monitorované zvuky zesílí a zaznamená do křivky. Zpracovaná křivka se pak může odeslat e-mailem praktickému lékaři.

Ultrazvuk se smartphonem

Mobisante představuje v kombinaci s chytrým telefonem a vyšetřovací ultrazvukovou sondou neinvazívní vyšetřovací jednotku pro různé použití. Vysokofrekvenční přístroje monitorují struktury ležící povrchově v těle, jako jsou cévy, svaly, šlachy a žlázy. Hluboké frekvence zase zobrazují hlouběji uložené orgány, například břišní.

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..