Snoezelen místnost pomáhá seniorům s Alzheimerovou chorobou

Kvě 20 2020

Plzeňské SeniorCentrum SeneCura pro svoje klienty otevřelo Snoezelen místnost určenou pro multisenzorické stimulace, relaxace a harmonizace seniorů trpících Alzheimerovou chorobou nebo jinou formou demence. SeneCura tuto metodu úspěšně používá také v dalších domovech a je dnes
o to cennější, protože klienty maximálně podporuje v období koronavirové izolace. Plzeňským seniorům zdravotně pomáhá i nové Pelvi křeslo, které podporuje funkci svalů pánevního dna.

Pelvi křeslo podporuje funkci svalů pánevního dna

„Snoezelen nabízí smyslové poznání, nové zážitky, fyzické i psychické zklidnění a uvolnění. Chceme pro naše klienty vytvořit bezpečné stimulující prostředí, které podporuje jejich vnímání, rozvíjí představivost, probouzí v nich zájem a motivuje je k různým aktivitám. V neposlední řadě upevňuje sociální vztahy a komunikaci mezi klienty a personálem domova,“ přibližuje terapeutické účinky Snoezelenu ředitel SeniorCentra Plzeň Radek Vyhnálek. Ohlasy prvních návštěvníků relaxační místnosti jsou pozitivní. „Všem se to líbilo, někteří se dokonce rozpovídali o své minulosti. Vznikla velmi příjemná atmosféra, zlepšila se komunikace a někteří klienti si během terapie i zdřímli. Po prvním vyzkoušení všichni s nadšením uvedli, že už se moc těší na další návštěvu. O Snoezelen je v našem domově velký zájem,“ říká Mgr. Monika Valešová, vedoucí aktivizačního úseku plzeňského SeniorCentra.Jak pomáhá Snoezelen?

Koncept Snoezelen byl vyvinut koncem 70. let v Holandsku pro relaxaci osob s psychickým a fyzickým handicapem. Jedná se o bezbariérovou místnost, izolovanou od rušivých vlivů a vybavenou prostředky pro docílení různých světelných efektů, muzikoterapii a aromaterapii. Je vhodný pro všechny seniory, zejména však pro ty s Alzheimerovou chorobou či jinou formou demence, kterým pomáhá lépe zvládat závažné onemocnění. 

Snoezelen byl vyvinut pro relaxaci osob s psychickým a fyzickým handicapem

Klientům Snoezelen pomáhá navozovat klid, pocity uvolnění a absolutní pohody. Prostřednictvím smyslové stimulace, tedy hmatem, zrakem, sluchem a čichem, dochází k pozitivní motivaci a podpoře rozvoje osobnosti. Vyvolává touhu zapojit se do společných činností a podporuje klienty, kteří mají problémy s vyjádřením svých pocitů a zájmů, zlepšuje vztah mezi klientem a terapeutem. Důvěrné prostředí také stimuluje čichová centra v mozku při využití vonných olejů. 

Pelvi křeslo pro funkční pánevní dno

Další moderní technologií, která pomáhá klientům plzeňského SeniorCentra, je Pelvi křeslo. Při nedostatečné funkci pánevního svalstva totiž může docházet k močové či stolicové inkontinenci a tato speciální rehabilitační pomůcka slouží právě ke stimulaci svalů pánevního dna a obnovení neuromuskulární kontroly.
Principem terapie Pelvi křeslem je působení magnetického pole, které nebolestivě proniká oblečením a tkáněmi ke svalům, vyvolává jejich stahy a vede k jejich posilování, čímž pomáhá zlepšovat problémy s inkontinencí. Různý stupeň inkontinence trápí bohužel většinu klientů pobytových sociálních služeb.
„Terapie probíhá 2-3x týdně po dobu 15 minut a zatím evidujeme jen samé pozitivní reakce. Klienti subjektivně hlásí zlepšení, například pan Lubomír se již po měsíci terapií na Pelvi křesle cítí lépe, a to jen našim cílem,“ s potěšením dodává Monika Valešová.

 

 

Ing. Jana Barčáková 
Managing Partner, PR Consultant

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.