V antikvariátech Vysočiny dostanou lidé knihu za tisíce i zadarmo

Led 19 2015

V antikvariátech na Vysočině mohou lidé koupit přes sto let staré knihy, nejcennější stojí tisíce korun. Některé dříve často vydávané dětské knížky či romány dávají knihkupci i zadarmo. Na pultech mívají za sníženou cenu také nové knihy. Průměrná cena starých publikací se podle zjištění ČTK pohybuje od 30 do 100 korun. Na odbyt teď jdou ve větší míře specializované publikace věnované kupříkladu umění, architektuře nebo psychologii. Roste popularita “elpíček”.


Majitelé antikvariátů, které oslovila ČTK, uvedli, že se už neobejdou bez internetového obchodu, což jim pomáhá udržet okruh zákazníků. Po vzácnějších knihách se na internetu někdy jen zapráší. “Prodáme je většinou do větších měst,” uvedl Igor Domkář, který 14. rokem provozuje antikvariát v Havlíčkově Brodě. Internetové obchody má dva, jeden na vzácnější knihy, druhý s lidovou nabídkou.


Na druhou stranu, s rostoucí nabídkou e-shopů ubývají zájemci přímo v obchodech. “Hodně fungovalo i to, že sem jezdily větší antikvariáty z Prahy nebo Ostravy, které po menších antikvariátech sháněly to, co jim chybělo. To už teď taky tolik není,” konstatoval Domkář.


Antikvariáty na Vysočině v posledních letech zanikaly, zároveň byly otevírány nové. Podle dostupných údajů jich teď funguje asi 13, některé jsou součástí knihkupectví nebo prodejen dárkového zboží. Vloni skončil jeden z prodejců starých knih v Jihlavě, naopak nový antikvariát byl otevřen ve čtyřtisícové Přibyslavi.


“Já si myslím, že antikvariáty budoucnost mají, víc bych se bál o kamenná knihkupectví. Vždycky bude těch pár lidí, které to bude bavit a ty knížky budou pozvolna stárnout a budou se stávat zajímavými pro další sběratele,” míní Domkář. Pro svůj antikvariát získal prestižní adresu. Regály s knihami má v havlíčkobrodské Štáflově chalupě, stavení z druhé poloviny 16. století, jež je národní kulturní památkou.


Knihy Domkář vykupuje hlavně od lidí, kteří se stěhují, likvidují pozůstalost a od sběratelů. Nabídka je prý velká, ale obtížnější je vybrat takové knihy, které se čtou nebo sbírají. “Někdy se stane, že z velké tisícové knihovny vybereme tak tři bedny, to znamená 100 až 150 knížek,” přiblížil. Raději by odvážel všechno. “Ale jak si poradit s těmi knížkami, které nikdo nechce, to je opravdu těžké,” konstatoval. Některé publikace nabízí za desetikorunu. Pro levné knihy má také speciální e-shop. Špičkové kousky se prý ale prodají vždycky.


Antikvariát ve Štáflově chalupě teď nabízí 15.000 publikací. Výběrových knih je kolem 3000, s datem vydání od 19. století do současnosti. Vedle beletrie jsou z různých oborů. “Baví nás prodávat knihy o umění, kvůli nim sem chodí hodně lidí,” podotkl Domkář. Poptávka je třeba také po knihách a grafice od Bohuslava Reynka, rodáka z Petrkova u Havlíčkova Brodu.


Nejstarší kniha, kterou měl Domkář v nabídce, byla z roku 1524, stála 50.000 korun. Kupec se tehdy ale nenašel a majitel si knihu zase odnesl. Aktuálně nejdražší je v antikvariátu publikace s dřevoryty Josefa Šímy, prodává se za 10.000 korun. Antikvariát od letoška vykupuje také staré obrazy.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..