V telemedicíně se jedná především o monitoring dlouhodobě nemocných na dálku

Kvě 05 2014

Rozvoj moderní techniky umožňuje to, že medicína stále častěji sama přichází domů pacientům. To se projevuje při léčbě některých nemocí především u seniorů. S přibývajícími léty se zmenšuje síla a akční rádius se rovněž stává menším. Cestu do obchodu můžeme ještě zvládnout, ale jak se dopravit sousedního města k lékaři? Především starší lidé budou odkázáni na fakt, že medicína bude přicházet přímo za nimi domů.


V telemedicíně se tedy jedná o přesné monitorování životních funkcí a příznaků onemocnění u pacienta prostřednictvím elektronických zařízení, které má pacient u sebe doma.


V roce 2035 bude každému třetímu Evropanovi nad 65 let. Znamená to, že bude přibývat  chronicky nemocí se zvýšenou potřebou péče. V současnosti je stále méně lékařů ochotných vykonávat praxi na venkově, ve městech naopak vzniká stále více specializovaných zdravotních center. Pro mnohé starší lidi je proto výlet k lékaři neúnosný. Telemedicína tak znamená prakticky nový koncept, kdy moderní technika a online datové připojení nahradí praktického lékaře.

Telemedicína znamená jistotu díky monitorování pacienta na dálku

Praktickou zkušenost popsala studie z Velké Británie, kde bylo do domácností nemocných instalováno celkem 282 zařízení. Studie přitom přinesla pozoruhodné závěry z pohledu samotného pacienta:


–        84 % pacientů souhlasilo na konci studie, že medicína na dálku jim přinesla lepší pocit bezpečí

–        89 % pacientů souhlasilo, že jim systém pomohl zvládat vlastní zdraví

–        84 % pacientů souhlasilo, že jim medicína na dálku zlepšila povědomí o vlastní nemoci.


Výhodou telemedicína je rovněž i to, že zařízení dokáží upozornit na odchylky od normálního stavu. Lékař tak může na dálku upravit medikaci pacienta. Pozitivní příklady přitom najdeme i jinde. Především chronicky nemocní se srdečními problémy a diabetici prospívají z telemedicíny. Povzbudivé je i to, že se nejedná o žádnou komplikovanou techniku. U pacientů s Parkinsonovou chorobou je například také malá speciální kamera. Při zmáčknutí ovladače se natáčí kamera v blízkosti pacienta a přenáší obraz na počítač lékaře. Ten tak může zjistit, jak se rozvíjejí pro tuto nemoc typické poruchy pohybu.

Ovšem osobní péče je nenahraditelná

Kdo se naučí ovládat zařízení sám, potřebuje hlavně dobrý a srozumitelný návod, stejně jako pravidelnou kontrolu  a motivaci u lékaře. Počítačem zprostředkovaná zpětná vazba u nemoci může u mnohých starším, jako jsou chronické bolesti, hypertenze, deprese nebo šelest v uchu pomoci.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..