Roboti – znamenají budoucnost sociální péče?

Zář 05 2020

Vysoké technologie v péči o člověka. Ano, znamenají inteligentní pomocníky, kteří přinášejí více prostoru pro podporu člověku. Jak hodně je to reálné v praxi?

Roboti zapojení do domácí péče přinášejí velká očekávání

Paro je tulení robot, který komunikuje se seniory v domovech pro seniory v téměř celé Evropě. V současnosti ho využívá asi 100 německých domovů pro seniory. Znamená jakýsi předvoj před očekávaným usnesením o plošném používání robotů v domovech. Pod módním slovem Péče 4.0 vkládají výzkumníci a politici do těchto inteligentních pomocníků velká očekávání. Roboti mají seniorům dopomoci k větší soběstačnosti, rodinným příslušníkům mají přinést úlevu a profesionálním ošetřovatelům darovat více času pro řešení širší sociální péče.

Ve Fraunhoferově institutu výrobní techniky a automatizace v německém Stuttgartu se zabývají řešením sociálnírobbe paro.jpg péče pomocí elektroniky už od pozdních 90. let minulého století. K předním projektům patří podle slov vedoucí inženýrky profesorky Birgit Grafové robot, který už bravurně absolvoval první testovací provoz v jednom domově pro seniory. Jedná se o sloupek na kolech vybavený ocelovou paží, která visí z hadice. Jedná se o jakéhosi umělého komorníka, který lidem rozváží svačinu, nápoje nebo časopisy. Při obsluhování působí na obyvatele domova velmi příjemně a přátelsky. Hovoří s nimi prostřednictvím obrazovky.
Roboti působící mateřsky mají přednost

Robot profesorky Grafové měří asi jeden a půl metru. Větší by ani neměl být, aby nevyvolával nežádoucí strach. Profesorka informatiky Grafová hovoří o tom, jak musí takový robot vypadat, aby ho starší člověk přijal jako přítele a pomocníka. Podle Grafové očekávají senioři v řeči, která je k nim adresována, určitou formální zdvořilost. Pro robota zvolila jméno Anna. Ze závěrů studií ví, že mateřsky působící roboti jsou upřednostňováni. Uplatňuje se zde i stereotyp, že péče je přednostně ženskou záležitostí. Robot by měl mít oči a mimiku. V žádném případě ale nesmí být v obličeji příliš podobný člověku, jinak působí děsivě.

Výše popsaná kritéria splňuje robot z France. Mohl by pocházet z filmu o Mickey Mouseovi. Seniorům, kteří žijí osamoceně, slouží jako věrný společník. Pamatuje si, kdy starší klienti užívají léky nebo je dokáže doprovázet na procházce. Prostřednictvím kamery dokáže číst náladu svého majitele a dokáže na ni reagovat.

Filmy rozhodují o tom, jak sami roboty vnímáme

Podle průzkumu společnosti GfK vnímá téměř 64 procent lidí starších 60 let používání robotů v péči o lidi jako nedůstojné. U lidí mladších 30 let je to 46 procent. Obraz o robotech je totiž utvářen jejich charakteristikou z různých filmů, kde jsou roboti vykreslování hlavně jako nepřátelské bytosti. Pokud však starší lidé jednou začnou robota vnímat pozitivně, rychle pak mění názor.

Pro výzkumníky je překvapivé, že i pacienti s demencí mohou snadno získat důvěru v pomocníky s elektronickým mozkem. Birgit Grafová proto má jedno vysvětlení. Roboti zůstávají stále přátelští a trpěliví a je jim jedno koho před sebou mají a na koho se právě obracejí. Kromě toho nevzbuzují dojem, že chtějí svůj protějšek dirigovat.

Vykonat příliš mnoho úkolů je však pro elektronické pomocníky už velmi náročné

Technici jsou si ovšem vědomi limitů. Robot, který by umýval nádobí je stále ještě něco nemyslitelného. Velmi komplikovaný by byl pro něj úkol, starat se komplexně o člověka. Mnohem náročnější než svařování dílů karosérie auta na výrobní lince, což dnes většina robotů už zvládá. Navíc musí být na takové zařízení, které pečuje o nemocné, stoprocentní spolehnutí.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle S. Ratgeber

info@penzista.net

 

Aplikace pro mobilní zařízení pro chronicky nemocné

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..