Jaké nápoje bez alkoholu se hodí k přípitku

Dub 25 2021

Připíjet je možné i s nápoji bez alkoholu. Nic tím nezkazíme a je to společensky přijatelné. Jaké jsou vhodné alternativy k přiťuknutí bez alkoholu?

Nápoje bez alkoholu jsou společensky přijatelné

Především ovocné šťávy jsou se svým charakteristickým aroma vhodné k přípitku. Víno samotné také v podstatě není nic jiného než šťáva. Je to víno, které bylo zbaveno na konci výrobního procesu alkoholu, nejčastěji metodou vakuové extrakce. Jedná se o dealkoholizované víno. Po vzoru piva se také u něj vžil název nealkoholické víno. Pití nealkoholické vína stejně jako dalších nealkoholických nápojů má své výhody.  Někteří z nás ze společenských či pracovních důvodů, někomu je alkohol zapovězen z důvodů zdravotních a někteří jej prostě nemají rádi. A v neposlední řadě víno bez alkoholu má podstatně nižší obsah kalorií než víno klasické.

Nápoje bez alkoholu jsou dobrou alternativou k připíjení na různých společenských událostech. Zvolíme je, pokud pripitky bez alkoholumusíme být ještě fit na další akci nebo pokud řídíme auto. Stále více lidí dbalých svého zdraví, se rovněž rozhoduje pro varianty bez alkoholu. Nápoje bez alkoholu snášejí dobře především starší lidé. Alkoholu se straní také vegetariány. Při výrobě se používá většinou želatina, která není součástí vegetariánského jídelníčku.

Nealkoholické pivo je přesvědčivé svou chutí

Pro mnohé z nás je novým vínem voda. V některých restauracích se objevují pravidelně různé druhy vod na nápojovém lístku. Především však jsou pro konzumenty piva a vína už po desítky let dobrou alternativou bez alkoholu. Chuť piva alkoholického a nealkoholického se zcela nevyrovná svou chutí. Alkohol je právě to, co přináší chuť piva. Ovšem nealkoholická piva jsou dnes tak vyzrálá, že v testech mnohdy obstojí jako zavedené domácí značky alkoholických piv. V nabídce je dnes má každá restaurace. Konzumace nealkoholického piva výrazně roste. Zatímco v roce 2007 se jej u nás vyrobilo 497 tisíc hektolitrů, v roce 2012 to bylo již 524 tisíc hektolitrů,” jak uvádí ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Ing. Vladimír Balach, MBA.
Nápoje jako alternativy k vínu

S nealkoholickými pivy jako náhradami za alkoholické pivo to tedy není nijak složité. Ovšem to samé nemohou říct milovníci vína. Výrobky, které jsou označeny jako nealkoholické, mohou obsahovat alkohol. Podle předpisů do 0,5 procenta, za nízkoalkoholické se pak označují ty, které mají od 0,6 do 1,2 procenta. Skok z deseti na zákonem povinných 0,5 procenta je jednoduše příliš velký rozdíl. Navíc vínu chybí kyselina uhličitá, která by mohla částečně chuť vyrovnat.

Proto sázejí someliéři na nealkoholická šumivá vína nebo ovocné šťávy. Získávají se například ze skladovaných jablek nebo hrušek. Doposud málo vyzkoušené druhy ovoce jako rebarbora nebo kdoulové jablko jsou uskladňovány v požadované teplotě nebo ve sklepě. Používají se rovněž divoce rostoucí druhy ovoce. Výrobci experimentují s kořením nebo bylinkami, které volí jako přísady. Smíchaný s kyselinou uhličitou se stává nápoj nealkoholickým sektem.

Kombinovat je možné podle chuti a nálady

Navíc se můžeme inspirovat tradicemi v jiných zemích. Nápoje k jídlu nebo přípitku jsou zde jiné než u nás, ale přitom už po stovky let zaběhnuté. V Turecku se například jako nápoj užívá jogurt naředěný s vodou. V Číně se pije k jídlu čaj, neslazený a ne příliš horký. Otázkou samozřejmě zůstává, jak nalezne člověk dokonalý nápoj k jídlu? Nápoj by měl být přitom vhodný nejen k jídlu, ale také k přípitku. Také by měl jednoduše chutnat. Chuť zkrátka rozhoduje.

Naše tipy:

Bohemia Sekt nealkoholický. Složení odalkoholizované víno, hroznový mošt, cukr, oxid uhličitý, antioxidant oxid siřičitý. Obsah alkoholu: 0 %. Cena se pohybuje kolem 125 Kč za 0,75 l.

Voda s bublinkami nebo bez. Podle potřeby a podle obsahu minerálních látek je chuť kyselejší nebo lehce slaná. Nápoj je široce využitelný a hodí se de facto ke každému jídlu.

Nektar z rebarbory. Nemá příliš málo kyselin a chutná trpce. Ale na to jsme už zvyklý z mnoha jiných vín. Nektar z rebarbory je vhodný k zelenině, která je chudá na obsah kyselin, jako je zucchini, dýně nebo mrkev.

Čaj. V asijských zemích je čaj již tisíce let konzumován k jídlu. Špičkové kuchyně servírují také u nás zelený čaj nebo pomerančovo-ovocný čaj Earl-Grey k jídlu. Podle názoru expertů se každá bylina obsažená v jídle, které konzumujeme, může podávat jako čaj.

Šťáva z hrušek. Šťávu, kterou nekoncentrujeme nebo zpětně neředíme, můžeme nalít přímo do sklenice. Hodí se hlavně k rybě nebo svíčkové pečeni.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..