Švestkové a malinové džemy

Říj 11 2020

Švestkový džem s portským

Co potřebujete (na 3 skleničky):

600 g vypeckovaných švestek, cca 150–300 g cukru (podle chuti a sladkosti švestek), šťávu z 1 citrónu, cca 60 ml portského vína (dle chuti může být o něco více či méně), 1 a 1/2 lžičky Ovocného (citrusového) pektinu Labeta

 

Postup:

Švestky nakrájejte a dejte do kastrůlku, zasypte cukrem a na mírném plameni nechte cca 10 minut povařit, dokud nezměknou. Zpočátku, než švestky pustí šťávu, tak míchejte, ať se nepřipálí, případně podlijte 1 lžící vody. Až švestky dostatečně změknou, tak je rozmixujte tyčovým mixérem do požadované konzistence (můžete nechat v džemu kousky ovoce). Švestky také lze syrové rozmixovat a až pak povařit. Do rozmixovaných švestek přidejte vymačkanou šťávu z citrónu, portské víno a cukr. Pektin nejprve stranou rozmíchejte se lžící cukru a poté jej důkladně vmíchejte do džemu. Nechte společně ještě 5–10 minut povařit. Jestli je džem hotový zkontrolujte talířkovou metodou – kápněte lžičku džemu na porcelánový talířek, nechte zchladnout a jestli nestéká, je perfektní. Hotovým džemem plňte čisté a vyvařené skleničky a uzavřené otočte dnem vzhůru. Nebo můžete i klasicky zavařit v hrnci s vodou na 80 °C po dobu cca 20 minut. Takto konzervovaný džem můžete uchovávat i mimo lednici, otevřenou skleničku skladujte však už pouze v lednici.

TIP: Namísto portského je v džemu výborné i červené víno, přidat můžete také koření jako je vanilka, skořice, kardamom nebo třeba badyán.

Rakytníkový sirup a šťavnaté ostružinové džemy


 

Malinový džem s limetkou

Co potřebujete:

1 kg malin, 350-400 g cukru, šťáva z jedné limetky, 10 g Ovocného (citrusového) pektinu Labeta

 

Postup:

Maliny smícháme s cukrem a na 24 hodin necháme macerovat v lednici. Následující den si připravíme sklenice (pořádně umyjeme v horké vodě a dáme sterilovat do trouby vyhřáté na 100 °C). Maliny s cukrem přivedeme na plotně k varu, případnou vznikající pěnu sbíráme, aby zůstal džem hezky čirý. Po pár minutkách varu přidáme šťávu z limetky, pektin smíchaný s trochou cukru, pořádně promícháme a krátce 3-5 povaříme. Provedeme želírovací test (kápneme trochu džemu na vychlazený talířek) a pokud má džem požadovanou konzistenci a nestéká z talířku, plníme do horkých sklenic, uzavřeme a pak schováme do špajzu na horší časy.


 

Švestkový džem s vlašskými ořechy

Co potřebujete:

1 kg zralých sladkých švestek, 100 g vlašských ořechů, 1 sáček želírovacího přípravku JamFix 1:1 Labeta, 500 g třtinového cukru

 

Postup:

Ovoce očistěte, odpeckujte a prolisujte. Případně rozmixujte opatrně tyčovým mixérem a připravte si do hrnce. V misce stranou smíchejte třtinový cukr a želírovací směs JamFix 1:1, která už obsahuje ten správný poměr kyseliny citrónové a ovocného pektinu – a je bez konzervačních a dalších přídatných látek. Směs cukru a JamFixu vsypte do hrnce ke švestkám a za průběžného míchání nechte povařit 3 až 5 minut. Poté znovu můžete tyčovým mixérem rozmixovat do hladka – občas totiž zbydou slupky, které by mohly v závěru kazit dojem hladkého džemu. Ochutnejte a pokud je třeba, lehce doslaďte. Do vřelého vsypte dejte lehce posekané ořechy, promíchejte a nechte už mimo plamen 2 minuty odstát, načež plňte do sterilních sklenic s hermeticky uzavíratelným víčkem a těsnící gumičkou a otočte dnem vzhůru – horký džem roztáhne gumičku a ta tak neprodyšně sklenici obepne. Švestkový džem s ořechy vydrží v dobře zakonzervované sklenici 12 měsíců. Nejlépe jej skladujte na chladném a tmavém místě, ideální teplota je do 18 °C.

 

Inzerce
Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.