Představuje se robotická kočka JustoCat

Bře 17 2018

Malin Strandbergová, specialistka na vývoj prostředků sociální péče z města Eskilstuna ve Švédku: „ Mnoho lidí má základní potřebu poskytovat někomu péči a starat se o něj. Pokud jsou takoví lidé postižení demencí a zvláště pokud se jedná o progresívní stadium demence, jsou oni sami příjemci takovéto sociální péče. Pro demenci neexistuje žádná léčba. Můžeme pouze zmírnit průběh nemoci a její příznaky. Například tím, že se pokoušíme stimulovat a pracovat se schopnostmi, které jsou u lidí s demencí stále ještě zachovány. Robotická kočka JustoCat (čti džastouket) představuje pomoc pro lidi, kteří trpí demencí, aby se mohli cítit lépe a vykonávali každodenní aktivitu, kdy vezmou robotické zvíře do svého klína a mají někoho o koho se mohou starat, hladit ho a dokonce k němu hovořit. Dokonce, když pociťují úzkost, kočka má na ně zklidňující účinek. Říkají si, že teď je tu, aby pro ně předla a i trochu nebo více zamňoukala. To je to, co kočka dovede. Výzkumy dokonce ukázaly, že při sociální interakci, kterou představuje i tento způsob pečování o robotické zvířátko, dochází k poklesu stresových hormonů v krvi.“

Před několika lety se v Japonsku objevil robotický tuleň Robbe Paro. Své zkušenosti s ním mají i domovy pro seniory v Evropě. Výzkumníci provedli také několik studií, které ukázaly, že lidé, kteří v domovech pro seniory pravidelně komunikovali a hráli si s robotem, prokázali v dotazníkovém šetření nižší pocity osamocení, více mluvili, více se smáli. Největší zkušenosti mají s těmito sociálními pomocníky asi v Německu. Společnost Beziehungen-pflegen sídlící v měste Seelze blízko německého Hannoveru pronajímá robota Paro pro domácí i institucionální péči. Robota ovšem v současné době neprodává. Zápůjčka robota se pohybuje od 55 EUR na 24 hodin až 250 EUR na týden. Demonstrace robota včetně zaškolení ošetřovatelského personálu domova stojí 55 EUR.  Nízká není ani prodejní cena samotného robota, která činí okolo 2900 EUR.

Levnější alternativou je právě robotická kočka, kterou vyvinula švédská společnost Robyn Robotics AB. Cena je 32 900 Kč.

Zvířecí roboti mají pozitivní vliv na psychosociální prostředí v domovech pro seniory

Zvířecí roboti mají pozitivní vliv na psychosociální prostředí v domovech pro seniory

Kočka se jmenuje JustoCat. Má několik pozitivních vlastností. Významně zlepšuje interakci mezi osobou postiženou demencí a pečovatelem. Nezáleží na tom, zdali je pečovatelem příbuzný nebo profesionál. Na základě pozorování a výzkumů bylo prokázáno, že má tento robot uklidňující účinek, který může vést ke snížení stávající medikace klientů v domácí nebo institucionální péči.

Velká jako skutečná kočka

JustoCat je velká jako skutečná kočka a chová se jako skutečná a sdílí také její chování. Hmotnost kočky je 2,6 kg. Simuluje dýchání. Pokud se jí dotknete, začne příst a vydávat kočičí zvuky („mňau“). Hlasitost zvuku kočky je nastavitelná, stejně jako intenzita předení.

Velice příjemná umělá srst

JustoCat je k dispozici, kdykoliv chcete a tudíž může pobývat v náruči člověka, když si s ním chcete hrát. Kožich kočky robota se dá vyměnit a provedení je ve dvou barvách. Do budoucna se připravují další 4 barevné varianty. Umělá srst nezpůsobuje alergie a může se prát v pračce na 40°C.

Poháněna bateriemi s dlouhou životností

JustoCat je poháněna bateriemi, jejichž výdrž může být v závislosti na intenzitě provozu až několik dní. Optimální je kočku dobíjet každou noc, v době kdy není používána. Předchází se tak riziku, že by se vybila například v půli dne, když si příjemně přede ve vaší náruči. Životnost baterií jsou až 3 roky.

Výsledky studií dokládají dlouhodobé pozitivní účinky zvířecích robotů na psychosociální prostředí v domovech pro seniory

PILOTNÍ STUDIE

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

KOUPIT

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..