10 důvodů proč se těšit na stáří

Srp 24 2017

Asi nikdo se na stáří netěší. Mnozí z nás však v posledních letech mění tento postoj. Důvod je zřetelný. Stále více seniorů si dokáže život užívat. Zde je desatero důvodů, proč se na penzi a starší věk skutečně těšit.

1. Všechno nové se odehrává po sedmdesátinách. Osobnost člověka se může ještě po sedmdesátce velmi změnit. K tomuto výsledku dospěli výzkumníci z univerzity v Berlíně. Vyhodnotili údaje od 23 000 lidí. Každý čtvrtý na sobě objevil nějakou novou stránku, která se do sedmdesátky neprojevila. Zkrátka je brno seniori rekord stafeta-cropdost možné očekávat, že se z pecivála na stará kolena může stát milovník cestování, nebo z člověka, který nacházel zalíbení pouze v manuální práci vášnivý čtenář.

2. Můžeme se učit cizí jazyk, třeba i exotický. Třeba japonštinu, abychom vycestovali do země vycházejícího slunce. Můžeme navštěvovat kursy pilates, když se ostatní dřou v kanceláři. Od rána do večera můžeme číst knihy, které jsme už mnohokrát během dosavadního života chtěli vzít do ruky, ale nikdy jsme se k tomu doopravdy neodhodlali. Kdo přichází do penze, má konečně čas. Ten může strávit buď v posteli, nebo se může věnovat svým koníčkům, nebo se odvážit pustit do něčeho úplně nového.

3. Konec se stresem. Pokud propásnete vlak, protože v obchodě byla předtím dlouhá fronta u pokladen nebo plná čekárna u lékaře, nevadí. Teď přichází čas, se přestat čímkoliv a kýmkoliv stresovat.

4. Je to spíše otázka budoucnosti, ale ne zas tak vzdálené. Slibná budoucnost se totiž předpovídá telemedicíně. Elektronické systémy budou monitorovat zdravotní stav některých našich orgánů. Informace o tom budou přenášet prostřednictvím dat on-line  na obrazovku počítače zdravotnického personálu. Ten zasáhne v případě, že se něco děje. Tísňová zařízení pro domácí péči budou monitorovat kromě zdravotních funkcí, také pohyb pacienta. Tyto technické inovace povedou k tomu, že starší lidé budou ve své domácnosti co nejdéle soběstační. Něco takového se už samozřejmě děje, nabídka na trhu je už poměrně pestrá. Všeobecné povědomí o těchto věcech je však stále velmi nízké a široká veřejnost se s těmito novými vymoženostmi stále potřebuje seznamovat.

5. Delší život, více času pro sbírání krásných zážitků a zkušeností. Muži, kterým je dnes 60 let, mají před sebou ještě 21 let, jak hovoří statistiky. Ženy si v šedesátce mohou v průměru připočíst dokonce 25 let.

6. Samotná krása světa leží v očích toho, kdo jej pozoruje a tato skutečnosti nesouvisí nijak s věkem. Na poznávání krásného se můžeme těšit i v pokročilých letech.

7. Nikdo nemá tolik životních zkušeností jako starší lidé. Senioři se mohou stát poradci pro mladou generaci v řešení některých osobních a společenských problémů. Senioři už dnes pracují jako mediátoři na některých školách. Často mohou poskytnout radu i svým vnukům a vnučkám, kteří prožívají svůj první rozchod v lásce nebo neúspěch při studiu nebo v nové práci.

8. I starší lidé ve fyzických výkonech nechávají mladé za sebou. Asi čtvrtina jednotlivců v šesté a sedmé dekádě věku je rychlejší než polovina mužů s věkovou hranicí 20-50 let. To oznamuje analýza provedená sportovní univerzitou v Kolíně nad Rýnem u více než 900 000 dálkových běžců ve věku 20-80 roků.

9. Nové modely bydlení pro seniory byly ještě před padesáti lety naprosto nepředstavitelné. V dnešní době se shromažďují senioři v různých senior parcích, roste společné bydlení typu cohousingu. Senioři společně vaří, sklízí ovoce a zeleninu nebo společně chovají domácí zvířata.

10. Přátelství se stávají upřímnějšími. Čím delší dobu přátelství trvají, získávají oboustrannou důvěru. Přátelství a sociální kontakty s ostatními lidmi mají velký vliv na délku života než samotné zdraví.

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..