Chraňte se před kapesními zloději

Bře 26 2016

Právě turisté jsou lehkými kořistmi. Stačí chvilka nepozornosti a už je peněženka pryč. Turisté jsou v dobré náladě, očarováni spoustou pamětihodností kolem, a tak se stávají těmi, s kterými kapesní zloději nemají těžké pořízení. První radou je, že by měl člověk nosit to nejhodnotnější těsně při svém těle. Jedná se hlavně osobní dokumenty a peníze. I když to, co je hodnotné, a nepotřebujete při cestování, uschovejte do sejfu na hotelu, nebo radši nechejte rovnou doma. Kapesní zloději milují davy a tlačenice. Proto jsou jejich místy činu hlavně kostely, muzea, pomníky, hotely, pláže, podzemky nebo metra, vlaky, letiště, různé lunaparky a speciální atrakce, restaurace, parky, ale také schované nebo ne příliš dobře osvětlené bankomaty. Dnes už dokonce existují aplikace pro iPhone, které ukazují, jak pracují zloději v různých známých turistických destinacích. Aplikace BeSafe můžete dokonce stáhnout z iTunes.

Pracují ve skupinách


První naláká oběť, druhý krade cenné věci, rychle je předá třetímu, který zmizí bleskurychle v davu. Často zjistíte, že jste byli okradeni a i po pár sekundách od krádeže, je už většinou pozdě. Dávejte si pozor na pachatele, kteří jakoby nechtěně do vás vrazí. Během vaší chvilkové nepozornosti, vám druhý komplic sáhne do tašky. Pozor také na to, když někdo neznámý v davu potřísní váš oděv zmrzlinou nebo kávou. Často je nějaký jiný neznámý  přemrštěně ochoten vám pomoci. Přitom vám ukradne cenné věci, když se vám s velkou ochotou pokouší odstranit skvrny z vašich šatů.

 

Pozorní by měli být také cestující, když je někdo neznámý požádá o pomoc. Často nás na dovolené osloví lidé, kteří o sobě tvrdí, že jim bylo všechno ukradeno a žádají vás o pomoc. Ochota pomoci je v tomto případě na místě zcela mylně. Radši je ochotně, ale rozhodně odkažte na velvyslanectví nebo na konzulát, které pomohou, když se postižením skutečně něco stalo.

Další rady

Na cestách v zahraničí je váš pas nebo průkaz totožnosti váším nejhodnotnějším předmětem, protože představuje cestu k penězům, kreditní kartě, ubytování a letence. Chraňte jej před zloději. Obvykle ho na dovolené nepotřebujete nosit stále s sebou, proto jej radši uzamkněte na hotelovém pokoji, společně s kreditní kartou a nějakým obnosem hotovosti.

Používejte pouze dobře osvětlené bankomaty, které jsou na dobře viditelném, veřejném místě. Nehovořte s nikým, kdo vám chce poradit nebo pomoci se stažením peněz z bankomatu. Přikrývejte vždy klávesnici rukou, když zadáváte PIN karty. Pokud nosíte hotovost, noste ji na více místech, tedy po částech. Vždy zanechte hotovost i na hotelovém pokoji.

Co dělat

1. Oznamte každou krádež na polici. Pojišťovny platí zpravidla jen, když jste oznámili událost.

2. Okamžitě nechte zablokovat ukradenou platební kartu. Číslo, kde se nahlašuje blokace, vám dodá vaše banka.

3. V zahraničí pomůže kompetentně velvyslanectví nebo konzulát. Informujte o události vaši pojišťovnu. Škody musí být nahlášeny během následujících 48 hodin po události. Zapište si čísla zákaznického servisu (bezplatné linky).

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..