Co posiluje partnerství – pět tipů, jak si dlouhodobě udržet vztah

Dub 27 2017

Také po desítkách let společného soužití může být vztah nadále harmonický. Být po tolika letech stále zamilovaný jako v prvních dnech vztahu, by bylo přinejmenším velmi náročné a kromě toho zcela nerealistické.  Je dobré, že se ve vztahu nastaví jakási rutina a s tím také poklidná jistota. Každé ráno si k snídani připravím chléb s medem, pro svou drahou polovičku kávu s mlékem, pro sebe s cukrem. Potom společná procházka. Uvařit oběd, po obědě krátký spánek, večer shlédnout oblíbený detektivní seriál, třeba Ženu zákona. A mezitím čas od času pohlídat vnoučata. Takto pevně stanovený harmonogram má dokonce něco útulného a pohodlného. Ale tato rutina vás může po čase začít nervovat a sami pro sebe si jednoho dne poznamenáte: Kde se v tom všem vlastně nacházíme my dva? Kde je náš humor, lehký flirt, dobrodružství, velké city?

Být znovu jako dvě hrdličky

happy elderly people in summer park

Experti radí: Naučte se svého partnera lépe poznat, tím že s ním budete hovořit o skutečně důležitých věcech

Starší páry, jak ukazují studie, se hádají častěji, protože méně vzájemně s přibývajícím věkem se mění vztahy, které tam starší páry do speciální ambulance vedou. Co se asi přihodí, když je náhle člověk v penzi celý den doma? Jak se vyvíjí sexualita v běhu desetiletí? A jak mnoho si má člověk stále co říct, když se stále vede řeč stále o tom samém: o dětech, úklidu kuchyně a průběhu onemocnění? Často to může být stres. Nicméně je hodně starších párů, v kterých působí vzájemná přítomnosti dráždivě, které sem a tam jsou velmi šťastné.

Co takové páry navzájem spojuje? V zásadě vždy ty stejné faktory, jak bylo zjištěno v jedné dlouholeté studii. Jiné šetření provedené americkým manželským poradcem doktorem Gottmanem dospělo k závěru, že šťastné páry dělají několik málo věcí jednoduše správně.

Tajemství č.1: Aktivita

Pro lásku jsou potřeba dva. To je jasné. Ale je potřeba ještě třetí, a tím je určitý společný životní zájem. Je důležité nalézat něco, pro co oba tzv. žhnou. Je jedno, zda si lidé u jednoho stolu horlivě rolují sushi, zajímají o dekadentní literaturu nebo podnikají dlouhé túry na kolech. Hlavní věc je ta, že je to baví a dělají to společně. Přináší to do vztahu zábavu a nové impulsy.

Tajemství č.2: Hovory, pokec

Vlastně to zní banálně: čím víc spolu dva hovoří, o to více to posiluje jejich lásku. Nejde však o to, bavit se o různých banálních věcech. Například: koho letos navštívíme o vánocích a kdo nás, nebo kde mají slevy na nábytek. Známkou partnerského štěstí jsou intimní poznámky řečené mezi sebou. Lidé se nepotřebují bavit o věcech, které je více méně nějak stresují. Experti radí: Naučte se svého partnera lépe poznat, tím že s ním budete hovořit o skutečně důležitých věcech. Slouží k tomu každý den alespoň desetiminutová výměna myšlenek (nikoliv manželek). Je jednoho, zdali diskutujete o nadcházejících volbách, o vzpomínkách na dětství nebo promarněných šancích v životě. Hlavní je, že nedochází jen na rutinní témata všedního dne.

Tajemství č.3: Volný prostor

Být dohromady je v očích manželských poradců zcela jasný dar pro lásku. Ale alespoň dvakrát týdně by měl každý z partnerů udělat jen něco jen pro sebe. Ten druhý by mu to měl z celého srdce dopřát. Důvod je ten, že existence vlastního prostoru a světa posiluje pocit vlastní sebeúcty a vede k tomu, že člověk je k tomu druhému nadále připoután a opět se na něj těší. Vzpomeňme si na pana Louku, muže vítacího typu ztvárněného Zdeňkem Svěrákem ve filmu Vratné láhve. Nejde ovšem o to být celé týdny sám někde na cestách. Stačí si třeba skočit s kamarádkou na šálek kávy nebo sám navštěvovat univerzitu třetího věku nebo nějaký jiný kurs, co vás baví.

Tajemství č. 4: Respekt

Všichni lidé mají ve vztazích stejnou potřebu, jak tvrdí psychoterapeuti. Žádají náklonnost a potvrzení si své vlastní
ceny. Psychoterapeuti zastávají názor, že je důležité vidět svět očima partnera. Co mu může v daný moment pomoci, když se trápí? Co ho obvykle odvádí od stresu a mrzutostí?. Co ho zase naopak k tomu vede?

Tajemství č. 5: Klid

Dobrodružství, povídání si, vytvoření si vlastního světa. Všechno to dává vztahu a lásce ten správný náboj. Mnohdy je ale také potřeba nasát spolu sdílený klid. Skutečné chvíle vzájemného soužití jsou zcela klidné. To jsou okamžiky, kdy člověk leží na gauči a čte si, mlčí, a pozoruje déšť za oknem. Jako kdyby se čas na chvíli zastavil.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

 

 

 

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..