Dáváte si předsevzetí do Nového roku? Záleží, jaká slova přitom volíte

Led 10 2021

Novoroční předsevzetí patří k Silvestru jako petardy a ohňostroj. Často se rozplynou už po několika dnech. Jak to změnit, ukazují švédští vědci. Úspěch novoročních předsevzetí totiž závisí na tom, jak jsou formulována. Kdo by rád zhubnul, má větší šanci s předsevzetím „Budu jíst více ovoce“ než „Nebudu jíst žádné sladké“. To je jeden ze závěrů švédské studie.  Určitého chování se asi nezbavíte, ale jde o to, že do něj vložíte něco nového nebo jednu činnost nahradíte jinou, jak vysvětluje jeden z autorů studie Per Carlbring ze stockholmské univerzity.

Pro odborný časopis Plos One zveřejnili vědci z univerzit ve Stockholmu a Linköppingu výzkum, které se zúčastnilo na 1066 dobrovolníků, kteří byli rozděleni do 3 skupin a kteří si na konci roku 2017 dali novoroční předsevzetí. Většina předsevzetí se týkala vlastního zdraví, shazování váhy a lepších stravovacích zvyklostí. První skupina neobdržela během studie žádnou pomoc, druhá pouze něco málo a třetí dostala během plnění předsevzetí poměrně hodně pomoci ve formě pravidelných emailů s užitečnými tipy.

S čerstvými návyky do Nového roku

Zjistilo se, že podpora nemá vliv na to, zda účastníci výzkumu svá předsevzetí během následující doby dodrží, uvádí Per Carlbring. Co vědce překvapilo, byly výsledky podle formulování předsevzetí. K úspěchu totiž vedou tzv. blízké cíle. K tomu patří předsevzetí, která přivádějí do běžné denní rutiny nebo do návyků něco nového. Výsledky dodržování předsevzetí, kde bylo za cíl se něčeho vzdát nebo s něčím skoncovat, byly výrazně horší. Z toho důvodu výzkumníci dospěli k závěru, že formulování novoročních předsevzetí tvoří základní kámen pro úspěch nebo neúspěch. Kdo své předsevzetí „Já skončím/Já se vzdám…“ přeformuluje na „Já začnu s tím, že…“, tak měl daleko větší šanci, že svého cíle skutečně dosáhne.

Jsou staří a jsou skutečně cool

Pro psycholožku Soniu Lippkeovou z Jacobsovy univerzity v Brémách to v zásadě nejsou žádné nové poznatky. Pozorování, že formulace vlastního cíle hraje pro dosažení úspěchu důležitou roli, je známé již z psychologie zdraví. „Ztráta hmotnosti není dobrý cíl, místo toho je správný cíl dostat se do kondice,“ popisuje Lippkeová.

Cíle se musí formulovat pozitivně

To, co dělá švédskou práci cennou, jsou mimo jiné její důsledky v souvislosti s pandemií covid-19 a z toho plynoucího lockdownu. Ukazuje se, jak důležitý je slovník používaný během pandemie. Omezení kontaktu znamená vlastně vyhýbání se ostatním lidem a takový cíle funguje hůře, tvrdí Sonia Lippkeová. Kromě toho je tento termín nejasně formulovaný a problematický, zejména v souvislosti s takzvaným sociálním distancováním. Koneckonců nejde o omezení sociálních kontaktů, ale o udržení fyzické vzdálenosti.

Právě při pohledu na sociální vztahy a nebezpečí osamělosti by měly být proto opatření formulovány jako blízké cíle. Ty by proto měly znít: Zůstávám doma nebo Každý den zavolám některému ze svých přátel. 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..