Demografické změny: Jsou naše zdravotní a sociální služby připraveny?

Lis 22 2015

 

 

Vlivem demografického stárnutí, klesající mortality i natality, se lidé s větší pravděpodobností dožívají stáří a žijí v něm delší dobu. Naděje na dožití se tedy prodlužuje, o kvalitě života však vypovídá zejména jeho délka prožitá ve zdraví. Zajištění co nejdelšího „zdravého života” nastupující dlouhověké společnosti je podmínkou k úspěšnému fungování demograficky stárnoucí populace a zásadní výzvou pro oblast sociálně-zdravotní péče. Vzhledem k tomu, že současné sociální a zdravotní systémy vznikaly ve zcela odlišných demografických a ekonomických podmínkách, klade si další ze série diskuzí projektu (ne)stárneme! za cíl otevřít debatu na téma zda a jak je potřeba tyto systémy přizpůsobit současnému společenskému vývoji.


Dokáže současné nastavení zdravotnictví a sociálních služeb odpovídat na potřeby stárnoucí populace? Pokud ne, jaké jsou hlavní výzvy? Jaká jsou přání a představy seniorů o závěrečné fázi jejich života? Jakými cestami se mají zdravotní a sociální služby ubírat, aby zajistily důstojné stáří a maximální kvalitu života seniorům nastupující dlouhověké společnosti? Nejen těmito otázkami se budou zabývat významní představitelé politické a odborné sféry – zástupci ministerstva zdravotnictví, lékařů, poskytovatelů sociálních služeb a managementu zdravotnictví, mezi nimi například ředitelka Gerontologického centra Doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D. a Ing. Jiří Horecký, Ph.D., MBA, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb.


Panelová diskuse se koná ve středu 25. listopadu 2015 od 10.00 do 12.00 v Informačním centru OSN v Praze (Železná 24, Praha 1).

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..