Hradečtí architekti získali za citlivou rekonstrukci Bílé věže prestižní ocenění

Čvn 27 2016

Když mezi lety 1574 a 1581 Bílá věž na západním okraji Velkého náměstí v Hradci Králové vyrůstala, tehdejší architekti možná ani nedoufali, že by mohla stát i o více než 450 let později. Dnes se ale tato goticko-renesanční stavba těší z rok nového „kabátu“, za který získala i prestižní cenu Grand Prix architektů za rok 2016. Rekonstrukce 72 metrů vysoké věže vyšla na necelých 53 milionů korun a autorem, a zároveň vítězem ceněné architektonické soutěže, je ateliér architekti chmelík & partneři.

 

 

Základní koncept našeho řešení vychází z potřeby celkové rekonstrukce stavby a prolínání jednotlivých stavebních celků v čase a prostoru. Bílá věž dostala úplně nový kabát a velké překvapení vás čeká i uvnitř. Návštěvy rozhodně nebudete litovat,“ zve k prohlídce Bílé věže autor projektu Ing. arch. Jaromír Chmelík.

 

 

Věž, která dříve sloužila jako zvonice, prošla během historie celou řadou oprav. Snad největší

Bílá věž je pro veřejnost otevřena každý den včetně víkendu od 9 do 18 hodin

Bílá věž je pro veřejnost otevřena každý den včetně víkendu od 9 do 18 hodin

rekonstrukční práce probíhaly v poslední čtvrtině 20. století, kdy ale zásahy ovlivnily statiku věže. Dalším problémem byla nevhodná přístavba pokladny věže. Poté, co při čistění povrchů došlo k narušení historických materiálů, vznikl impuls ke kompletní rekonstrukci objektu. Základní koncept řešení vycházel z celkové potřeby rekonstrukce stavby, doplněný snahou vnést nový život do kulturní památky a o princip prolínání jednotlivých stavebních celků v čase a prostoru.

 

 

Do vyčištěného historického prostoru věže byl po odstranění všech nežádoucích a nehodnotných konstrukcí vložen nový současný prvek interiéru – schodiště, podesty, výstavní a interaktivní prvky s výukovými a zábavnými programy. Novinkou jsou posuvná spodní ramena schodišť ve zvonovém patře. Do před rekonstrukcí zcela nepřístupné místnosti nad vstupem kaple sv. Klimenta bylo umístěno umělecké dílo – artefakt – unikátní 3,8 m vysoký skleněný model Bílé věže v měřítku 1:20. Model zachycuje Bílou věž v prolnutí s předpokládanou podobou původní gotické kaple, z níž věž vyrůstá.

 

 

Památka samotná získala znovu svůj původní vzhled a sama o sobě se opět stala dominantní kulturní památkou v Hradci Králové. Moderní přístavbou sloužící k pohodlnému odbavení návštěvníků a multimediálními technologiemi získala věž obrovskou přidanou hodnotu pro využití v cestovním ruchu. Z rekonstrukce jsem naprosto nadšen, ostatně jako její návštěvníci,“ říká s úsměvem provozovatel Bílé věže Miroslav Franc.

 

 

Rekonstrukci Bílé věže neměl na starosti pouze ateliér architekti chmelík & partneři, ale citlivě s nimi spolupracoval i vedoucí odboru památkové péče Ing. arch. Jan Falta. „Při hodnocení úspěšné obnovy Bílé věže nelze zapomenout na iniciativní přístup zhotovitele stavby, s kterým mohl památkář i architekt dosáhnout naplnění stavby. Obnova Bílé věže je díky skloubení historického i nového unikátní a v Českých zemích nemá obdoby.“ má radost Falta.

 

 

Všechny prvky, které se do rekonstrukce promítnuly, ocenila porota soutěže. „Jedná se o mimořádně zdařilou opravu exteriéru a interiéru věže, při které byl zvolen mimořádně šetrný restaurátorský postup. Podařilo se tak vytvořit dokonalou symbiózu historické věže s moderní přístavbou pokladny. Realizace rekonstrukce Bílé věže v Hradci Králové působí impozantně a kvalitou všech provedených prací dokonale. Kvalifikace, erudice, houževnatost a trpělivost jsou nepochybně vlastnostmi autora projektu, který se celou svou osobností do předmětné rekonstrukce doslova obtiskl,“ pochválila ateliér architekti chmelík & partneři mezinárodní odborná porota.

 

 

Bílá věž je pro veřejnost otevřena každý den včetně víkendu od 9 do 18 hodin. Mimo klasických prohlídek se můžete zúčastnit i nočních prohlídek, svítání na Bílé věži nebo zvonění na zvon Augustin. Prohlídka stojí 60 Kč, děti do 15 let zaplatí o dvacet korun méně.

Fotografie, zdroj: architekti chmelík & partneři

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..