Jak Češi vnímají bohaté – konkrétní ukázka

Pro 08 2015

 

 

Hodnocení člověka ovlivňuje jeho vizáž i celkový kontext

Součástí průzkumu Eurojackpot monitor bylo také hodnocení sady fotografií, které měly ověřit, resp. vyvrátit hypotézu, že jeden a tentýž člověk je vnímán jinak, pokud ho uvidíme stylizovaného do různých situací odpovídajících různé míře bohatství. Účastníkům průzkumu byly postupně předkládány fotografie, na nichž byli lidé stylizováni a prezentováni jako „normální“ nebo „bohatí“. Potvrdilo se přitom, že Češi mají silné předsudky vůči „bohatým lidem“.


„Statisticky patříme stále k celkem rovnostářské společnosti, byť chudí začínají rapidně chudnout. A k tomu patří i podezřívavost k různým výstřelkům. Mnohem blíže je nám běžný člověk, v běžném oblečení, v běžné situaci, než jeho bohatě vypadající protějšek,“ vysvětluje Jan Sládek, sociolog Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.


Respondenti bez osobní znalosti zobrazovaných jedinců či párů přiřazovali výrazně pozitivní charakteristiky a vlastnosti těm normálně vyhlížejícím a negativní charakteristiky pro změnu těm, kteří vykazovali známky bohatství: 65 % Čechů považuje „bohaté“ za namyšlené, 53 % za sobecké. Pozitivní atributy jsou naopak častěji přisuzovány „normálním lidem“. Při hodnocení fotek „normálních lidí“ tak považuje osoby na fotkách za sympatické 83 % Čechů. U fotek s „bohatými lidmi“ je tento podíl pouze 39 %.


Souhlas s výroky (v %)

Je to pracovitý člověk            92 %

Je to poctivý člověk                92 %

Osoba je mi sympatická        94 %

Je to namyšlený člověk          5 %

Je to sobecký člověk               4 %

Tento člověk je lakomý          3 %

Nejčastěji vyvolané emoce

Šťastný, laskavý, láskyplný, klid, soulad


Souhlas s výroky (v %)

Je to pracovitý člověk            46 %

Je to poctivý člověk                52 %

Osoba je mi sympatická        45 %

Je to namyšlený člověk          65 %

Je to sobecký člověk               51 %

Tento člověk je lakomý          53 %

Nejčastěji vyvolané emoce

Sebedůvěra, lhostejný, hrdý, namyšlený


Veronika Marková

Koordinátor externí komunikace

markova@sazka.cz


O společnosti SAZKA a.s.

SAZKA a.s. je největší a nejstarší loterijní společnost v České republice s cca 95% tržním podílem na trhu loterií a jiných podobných her. Hlavními loterijními produkty společnosti jsou číselné loterie s nejznámější hrou Sportka. Kromě číselných loterií jsou v produktové nabídce stírací losy, sportovní kurzové sázky a rychloobrátkové hry. Druhým pilířem jsou neloterní produkty, kde stěžejní postavení zaujímají služby mobilního operátora SAZKAmobil, prodej vstupenek, dobíjení mobilních telefonů a zprostředkování plateb za služby a zboží. Své produkty poskytuje SAZKA a.s. hlavně prostřednictvím unikátní prodejní sítě více než sedmi tisíc prodejních míst rozmístěných po celé České republice. SAZKA a.s. je členem nadnárodní investiční skupiny KKCG, působící v 11 zemích na 4 kontinentech. Více na www.sazka.cz a www.kkcg.eu.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..