Jak lehce zvládnout přechod do penze

Lis 20 2017

Každý sám může přispět k tomu, že přechod z pracovní fáze života do penze zvládne velice snadno a s klidem. Zde jsou některé vybrané tipy:

Povolit si ambivalentní pocity

To, na co byl člověk léta navyklý, je najednou pryč. Člověk už není svázán pracovními úkoly a projekty. Každý se sice před penzí blíží k bodu, že den D skutečně přichází. Většinou nám to ale dojde až ve chvíli, když odchod do penze si uvědomíme také emocionálně. Psychologové radí lidem, kteří přicházejí do penze, aby si připustili ambivalentní pocity, neboť ty k tomu zkrátka patří. Může docházet k tomu, že se bez zřetelného důvodu jsme jednoho dne naplněni touhami po různých činnostech a další den se cítíme bez chuti a energie. To staré už je pryč a to nové se ještě nevytvořilo. Jako při přechodu do všeho nového je důležité tomu dát čas.

Tržní síla 60+

Ještě před několika desítkami let byli muži šedesátníci považováni za starce. Pocitově, ale také i skutečně. Dnes jeshutterstock_409860703 tomu jinak. Odborníci hovoří o tom, že dnešní šedesátníci stráví dalších 20 let v průměru ještě při dobrém zdraví. Příležitosti být aktivní mimo pracovní dobu se zdají být neomezené. V neposlední řadě hlavně proto, že trh objevil kupní sílu generace 60+. Nabídky se pohybují od výletů a zájezdů pro seniory až po speciální vzdělávací nabídky. Na druhou stranu trpí na různé psychické potíže až čtvrtina všech lidí nad 65 let. Podléháme totiž všichni tělesným změnám, které se snažíme přijmout.
Nacházet motivaci v důchodovém věku

Důležité při všem, co člověk dělá, je otázka vlastní motivace. Narazil nebo narazila jsem na své limity jen v tom, co jsem doposud v životě vykonávala? Nebo mohu začít v penzi vykonávat něco jiného, zcela odlišného? Měl nebo měla bych přemýšlet o tom, jaké myšlenky a věty mě pozitivně doposud v životě ovlivňovaly? Bez práce nejsou koláče? Každý je svého štěstí strůjcem? I ve vysokém věku mohou taková rčení člověka motivovat k další různorodé činnosti. Také v penzi je důležité udržovat nebo budovat dobré vztahy. Dopřávat si různé nové věci. Pokud to hned nejde, je dobré si to cvičit. Sednout si prostě na lavičku, poslouchat pěknou hudbu, přitom si pěstovat v sobě dobrý pocit. Odborníci radí začít si užívat včas. Vedle zdravého způsobu života si dopřávat i mírnější pauzy, kdy se nevážeme na to, že musíme stále odvádět nějaký výkon. Na to se skutečně nemusíme vázat. Čím častěji nechá člověk svou duši jen tak klátit, tím snadněji se to kdekoliv podaří.

Definovat si cíle

Doposud byl život rozdělen do dlouhých životních etap. Škola, další vzdělání, zaměstnání atd. Se vstupem do penze tyto etapy odpadají. Zní to příznivě, nicméně přichází období, která nemá žádnou pevnou strukturu, a proto je důležité si ji vytvořit. Začněme třebas definováním cílů. Čemu se chceme v penzi věnovat, jak často, s kým atd. Tím přechod do penze vykonáváme vědomě a naše činnost získává pevnější obrysy. Tak si splníme možná v pozdním věku i některá přání, na které jsme v životě doposud ještě nenašli čas.

Zdroj foto: Shutterstock

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..