Jak pomáhat zrakově postiženým během všedního dne

Bře 11 2017

Stává se vám také, že byste rádi pomohli slepému člověku přejít přes ulici, ale nevíte, jak to udělat? Potkali jste zrakově postiženou osobu ve výtahu a nevíte, jak jí nabídnout pomoc.  Mnohdy si člověk se zrakovým postižením dokáže pomoci sám.  Mnohdy by mohl vaši pomoc ovšem potřebovat. Než cokoliv uděláte, je lepší se zeptat.

Jak správně doprovázet nebo převádět přes ulici

Když vidíte slepého člověka, který čeká u chodníku, zeptejte se ho, zdali chce převést na druhou stranu ulice. Bez jakékoli konverzace ho lehce táhněte za rukáv nebo za paži dopředu. Je dobré se zamyslet, jak vlastně pomoci. Většinou je nejlepší, když nabídnete, aby se držel za vaši paži. Pokud se v cestě vyskytne překážka nebo chodník míří dolů nebo nahoru, dejte znamení.

Jak pomáhat v dopravním prostředku

V autobuse, ve vlaku nebo v tramvaji potřebují zrakově postižení lidé většinou pomoc druhých. Pomoc může být přitom drobná, ale přesto velmi dostačující. Zpravidla stačí, když doprovodíte slepou osobu ke dveřím, ukážete tyč nebo madlo, na které položíte jeho volnou ruku. V případě, že v dopravním prostředku není volní místo k sezení, nabídněte svoje. Položte volnou ruku slepého na loketní nebo zádovou opěrku sedadla. Hlavně při brzdění pro něj sezení představuje větší jistotu. Pokud sami stojíte, poproste sedícího spolucestujícího, aby své místo nabídl zrakově postiženému.

Reklama
Vedení po schodech

Obrubníky na ulici, dveře nebo schody jsou pro zrakově postižené obtížnější překážkou. Když přijdete ke dveřím, řekněte mu, jak se otvírají, zda tlačit nebo tahat. Pokud se pohybujete po schodech, pomozte tak, že před slepým oznámíte: Pozor, schody vedou dolů a osobu vedete. Potřebné je také říct, zda schody jsou širší nebo užší, vysoké nebo ploché, zda jsou kratší nebo delší. Mnozí zrakově postižení by rádi dodatečně využili zábradlí nebo madlo při stěně. Zeptejte se, zda si to přejí. Potom je informujte, kde se zábradlí nachází a veďte tam jejich volnou ruku. Upozorněte ho na konci nebo na začátku schodů.

Při komunikaci se zrakově postiženým je důležitá přesná formulace

Pokud popisujeme cestu jinému člověku, formulujeme to většinou velmi jednoduše. Slovy jako: tady dolů, tamhle rovně. Pro zrakově postižené toto zní velmi nepřesně, spíše to zavádí. Potřebují přesné údaje, jako například: „Tři metry nalevo od vás stojí dopravní značka“ nebo „Jeden krok za vámi stojí stůl“. Pak se dokáží dobře orientovat v prostoru. Nepodceňujte schopnost jejich ostatních smyslů. Používejte také velmi popisný jazyk, jako odkazy na různé barvy, vzory a tvary. Nehovořte přehnaně hlasitým hlasem nebo nepřekřičujte osobu, která má zrakové postižení.

Oslovujte přímo

Pokud se znáte a jste na společné večeři v restauraci, nabídněte mu, že přečtete jídelníček, včetně cen. Když má před sebou talíř, popisujte umístění jednotlivých složek jídla podle hodin (ryba na 12 hodinách, brambory na třech hodinách atd.). Zeptejte se ho, zda nepotřebuje s jídlem pomoci.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..