Jak vypadá štěstí v lásce v pozdním věku?

Lis 13 2018

Mnozí lidé nacházejí velkou partnerskou lásku v pozdním věku, i po šedesátce. Ukazuje se, že staršíJ lidé mají často navíc větší očekávání v partnerském vztahu než mladší ročníky. Jana P. počítala už ve svém životě se vším. S druhým vnoučetem, bezstarostným životem po mnoha letech v zaměstnání a s kruhem mnoha starých dobrých přátel, s kterými se pravidelně setkává. Skutečně si myslela, že počítala se vším, jen ne s tím, že ve svých 69 letech potká asi největší lásku svého života.

„Už dva roky jsme pár. Často jen tak posedáváme po večerech na terase, pozorujeme západ slunce ashutterstock_409860703 společně se dojímáme tím, jak je nám spolu dobře“, říká paní Jana. A skutečně to téměř klape vše jako v pohádce, neboť nejen, že dvaasedmdesátiletý princ vypadá dobře, ale  je rovněž zajímavým člověkem a také úspěšným obchodníkem. Oba se poznali díky společným přátelům. Ti přemluvili Janu P., rozvedenou mámu dvou dospělých dětí  k výletu na zámek. Jak vypráví Jana P., přeletěla jiskra, a když přijal Jindřich o týden později pozvání na oslavu jejich narozenin, byla ruka v rukávě.
Starší lidé jsou zkušenější a realističtější v partnerských vztazích

Vyhasíná láska v pozdním věku? Takový pocit by člověk neměl v sobě pěstovat. Nebo je naopak zralá životní zkušenost důležitější pro to, aby člověk, konečně rozpoznal, kdo je ten pravý nebo kdo je ta pravá? Paní Jana sama říká, že nebyla na pochybách. Jen osm měsíců po tom, co se potkali, pronajala svůj vlastní byt a odstěhovala se do domu svého přítele, kde si svou velkou lásku společně stráží a oblažují.

Zní to možná jako výjimečná romance. Podle psychologů zabývajících se partnerskými vztahy existuje téměř pravidlo, že právě starší milenecké páry jsou za své pozdní štěstí velmi vděčni a nový partnerský vztah si náležitě užívají. A to ne pouze duševní cestou. V jedné studii, která byla provedena na univerzitě v Göttingenu, se ukázalo, že čerstvě zamilované páry nad 50 let jsou schopny si daleko uspokojivěji užívat sex ještě v následujících letech ve srovnání s mladšími věkovými skupinami. A navíc tato spokojenost trvá podstatně déle.

Žárlivost je nosné téma i ve zralém věku

Podle psychologa Radka Beera závisí fungování partnerského vztahu ve zralém věku především na čistě neromanticky znějících faktorech. Starší lidé mají jednoduše více zkušeností a jejich očekávání ve vztahu k partnerovi jsou podstatně realističtější než u mladších zamilovaných, u kterých se rychle rozšíří zklamání, jakmile sedmé nebe pomine. Přesto má mnoho lidí ve zralém věku nejlepší sex svého života, jak dokládá Beer ze svých studií. A to dokonce i navzdory tomu, že jeden z páru nebo oba trpí i na zdravotní omezení souvisící s věkem.

Přece zcela bez problémů partnerské vztahy ve zralém věku neprobíhají. Jeden online projekt prováděný právě na univerzitě v Göttingenu, zkoumá novou formu párové terapie, kterou využívají mnohdy také starší páry. I ve vyšším věku je stále tématem vztahu žárlivost. Především u žen, protože nezadaných mužů je ve starších věkových skupinách poměrně málo. Proto jsou od svých partnerek velmi často urputně stráženi a někdy i podezíráni. Zátěží pro lásku ve vyšším věku je také ovšem udržování špatných zvyklostí a konvenční rozdělování rolí.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..