Jaká je vlastně generace lidí 55 +? Výsledky výzkumu společnosti STEMMARK

Pro 04 2016

Existuje o ní několik mýtů. Je to skupina obyvatel, která je velmi různorodá. V mnoha věcech nás jistě překvapí. Jaká je vlastně generace českých obyvatel nad 55 let? O tom více prozrazuje výzkum provedený agenturou STEM/MARK.

 

Jak jsou na tom s financemi?

 

Z tohoto pohledu je praktické rozdělit sledovanou skupinu na 3.

 

 

Šetrní mají měsíční příjem domácnosti 10-25 tisíc Kč. Na důchod by si chtěli naspořit mezi 250-500 tisíci korunami. A 57 % z nich už tuto částku naspořilo.

 

 

Zajištění mají měsíční příjem domácnosti 25-50 tisíc Kč. Rádi by naspořili do důchodu alespoň 1 milion Kč. Dvěma třetinám se to už podařilo.

 

 

Bohatí mají 40 tisíc a více Kč za měsíc. Chtějí naspořit přes milion Kč a 77 % z nich se to už podařilo.

 

Jak nakupují?

 

Rádi nakupují v menších obchodech i nákupních centrech. Je pro ně důležitý osobní kontakt s prodavačem. Online nákupy zvažuje asi polovina z nich. V současnosti jich nakupuje online 15 %, ale odhad v příštích letech je až 40 %. Rádi nakupují věci pro volný čas a potraviny. Mají averzi k riziku, proto nechtějí půjčky ani akcie. Deklarují ochotu připlatit si za kvalitu a sledují informace na obalech.

 

 

V generaci obyvatel  55+ je početná skupina bonitních občanů. Sami sebe považují za velmi dobře nebo solidně zajištěné. Mají nyní dostatek financí na to, aby mohli jednorázově nakoupit alespoň za 20 tisíc Kč. Takových může být až 800 tisíc osob.  Ovšem i tato skupina se liší podle množství peněz, které může jednorázově utratit. 5 % (bohatí) z nich mohou utratit jednorázově až milion Kč. 13 % (zajištění) z nich asi 100 tisíc Kč a 15 % (šetrní) alespoň 20 tisíc Kč. Bonitní však mají jedno společné. Jsou to voliči středu nebo pravice a těší se dobrému zdraví.

 

 

Bohatí většinou žijí s partnerem, jedná se hlavně o muže vysokoškoláky. Jsou to podnikatelé nebo majitelé firem. Cítí se svěží, s únavou nemají problémy. Zajištění žijí s partnerem, jsou to hlavně muži. Jedná se o odborníky, kteří se živí hlavou. Energie mají dost, občas se cítí unaveni večer nebo koncem týdnem. Šetrní patří mezi nepracující důchodce, kteří mají nižší vzdělaní.

Zdroj: STEM/MARK

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..