K lékaři i na nákupy. Obyvatelé Bílovce jsou nadšeni z nově zřízeného Senior taxi dotovaného městem

Led 26 2018

V průběhu tří týdnů, co je v Bílovci k dispozici Senior taxi, využily tuto možnost už více než dvě desítky občanů.  Ti díky službě, na kterou město pro letošní rok vyčlenilo 200 tisíc korun, ujeli už 400 kilometrů zejména po Bílovci a cestovali také do okolních měst včetně Ostravy.

„Zavedením Senior taxi od 1. ledna 2018 jsme reagovali na dlouhodobý požadavek občanů, zejména imobilních seniorů. Ti si díky tomu nyní mohou zajet například k lékaři, vyřídit si pochůzky po úřadech nebo nákupy. Mysleli jsme přitom i na seniory v místních částech, například ve Lhotce a ve Výškovicích, kde v současné době není k dispozici prodejna potravin,“ konstatuje starosta města Pavel Mrva. „Občané mohou Senior taxi využívat do rozsahu 25 km za symbolický poplatek 20 korun. Na delších trasách pak zaplatí 12 korun za každý kilometr nad tuto hranici,” upřesňuje a dodává, že první reakce obyvatel města jsou velmi pozitivní.

„Lidé jsou za odvoz nesmírně vděčni,” svěřuje se se svými postřehy provozovatel Senior taxi v Bílovci Radek Švábek, Senior taxi Bíloveckterý tuto službu zajišťuje i pro další města v okrese Nový Jičín. „Klienty z Bílovce jsem vezl zejména k lékaři, ať už ve městě, nebo v Novém Jičíně či ostravské fakultní nemocnici, jeli jsme i do lázní v Klimkovicích nebo na nákupy. Například paní ze Lhotky byla nesmírně šťastná, že si může v supermarketu nakoupit sama všechno, co potřebuje. Popisovala mi, jak pro ni bylo těžké dojíždět na nákupy autobusem, navíc ještě s přestupem v Lubojatech.”

Jiné dvě klientky využily Senior taxi k návštěvě svých přátel v domově pro seniory v Bílovci. „Díky tomu jsme s kamarádkou mohly osobně popřát do nového roku naší přítelkyni,” říká Alena Bubeníčková z Bílovce, která je po operaci odkázána na berle a delší chůze je pro ni v danou chvíli v podstatě nemožná.„Jsem za tuto novou službu městu velmi vděčna, moc si přeju, aby v Bílovci zůstala natrvalo. Jako aktivní důchodkyně mám diář i v současné době plný naplánovaných akcí. Na besedu do městské knihovny, která je kousek od mého bytu, dojdu i sama, ale jakékoliv další aktivity by pro mne byly naprosto nerealizovatelné. Senior taxi jsem využila také na dopravu do lázní v Klimkovicích, kam jezdím na jednu pro mne velmi důležitou rehabilitaci. A řeknu vám, tak laskavého člověka, jako je pan přepravce Švábek, jeden hned tak nepotká,” pochvaluje si Alena Bubeníčková.

Senior taxi v lednu využila také Jiřina Horká. „Potřebovala jsem zavézt k zubaři a k lékaři, oba jsou v Bílovci, ale i tak je pro mne problém se k nim dostat. Mám ochotné děti i vnuky, ale pracují, je pro ně těžké vyřídit si pokaždé volno, aby mě mohli zavézt všude tam, kam potřebuji. Teď se cítím samostatněji. Využila bych tuto službu už před časem, kdy byl vážně nemocný manžel, a kdy jsme soustavně řešili návštěvy lékaře. O to více ji nyní vítám. A pro jistotu jsem na tuto možnost upozornila i kamarádky,” dodává sedmasedmdesátiletá paní.

Senior taxi je určeno občanům starším 65 let nebo osobám s platným průkazem ZTP. Každý klient má nárok na osm jízd v měsíci. Dopravce spolu se zajištěním dopravy poskytuje klientům i další bezplatné služby, kromě jiného přepravu blízkých osob, poskytnutí invalidního vozíku nebo doprovod a asistenci při vyřizování běžných záležitostí. „Po čtvrtletní analýze zjistíme, zda počáteční nastavení této služby funguje, nebo bude vyžadovat úpravu. V každém případě chceme, aby Senior taxi v Bílovci zůstalo i v dalších letech,” doplňuje starosta města Pavel Mrva.

Mgr. Šárka Seidlerová, pověřená medializací města Bílovce

mobil: 731 181 238, e-mail: seidlerovas@seznam.cz

Foto: Jiří Velký

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..