Mohou se lidé na stará kolena ještě změnit?

Srp 22 2017

Podle berlínské psycholožky profesorky Spechtové z Humboldtovy univerzity v Berlíně se zdá překvapivé, že lidé ve vysokém věku dokáží být lidé velmi vnímaví ke změnám. Podobně je tomu u mladých lidí. Naopak ve středním věku se osobnost mění jen sotva.

Každý čtvrtý člověk nad 70 let přijímá objevuje v tomto věku novou povahovou vlastnost, jak zjistila paní profesorka10 duvodu proc se tesit ve svých studiích. Tak se uplatňuje u seniory nebo seniorky nad 70 let například nové sebevědomí, jedná dominantněji než dříve nebo se ukáže, že má menší potřebu harmonie než v minulosti.

Staneme se ve stáří novým člověkem?

V souvislosti se závěry studií profesorky Spechtové nás tedy napadá, zdali se ve stáří staneme přes noc novým člověkem? Dramatický skok se odehraje jen těžko. Většinou se jedná o změny, které probíhají po malých krůčcích během několika let. Nevíme ovšem, co je tím spouštěčem. Zde je profesorka Spechtová a její tým na začátku výzkumu. Vychází z toho, že osobnost se v podstatě formuje na základě svých dosavadních zkušeností. Jedna z vlastností, kterou ve stáří přijímáme, je vzájemná souhra s partnerem. Ta je ovlivněna vážnou událostí, jako je těžké onemocnění nebo vstup do důchodu. Na druhou stranu nastává období, kdy se ztrácí vědomí dosavadní povinnosti. K tomu otevírá dveře důchod a jiný denní rozvrh. Ale samotný vstup do důchodu může objasnit jenom část změn osobnosti ve vysokém věku. Lidé se také začnou více vymezovat s ohledem na svou smrt a začnou hodnotit život jinak.

Možná také perspektiva budoucnosti. Může být dobré, že se starší lidé znovu vymezují s ohledem na svou smrt a hodnotí život jinak. Zajímavé je, že se ve vyšším věku stále silněji uplatňují dědičné vlohy v charakteru osobnosti. To se ovšem naopak neshoduje se závěry vědeckých studií, které tvrdí, že právě geny nehrají ve vysokém věku žádnou tak rozhodující roli pro formování osobnosti.

Tíhnou lidé ve stáří ke tvrdohlavosti?

Spíše naopak. Většina stařičkých lidí se nechá naproti tomu ovládnout jakousi benevolencí a shovívavostí ke svému okolí. Ten dojem vzniká možná kvůli tomu, že starší lidé nejsou už tolik otevření pro nové věci. Přesněji řečeno. Ve stáří existují velmi individuální vývojové procesy. Nad průměrem jsou některé extrémy. Lidé jsou třeba nápadně tvrdohlaví.

Mohu tedy ve vysokém věku ovlivnit svoji osobnost?

Osobnost nelze zcela změnit. Ti, kteří na sobě chtějí pracovat, by si pro to měli vybrat prostředí, které je otevřené změnám. A měli by hledat nové zkušenosti s novými lidmi. Taková sociální síť vám pomůže se změnit. Změny se tak dělají snadněji. Potřebujeme k tomu ale ještě další předpoklady, a to jsou zdraví a volný čas. Pak také nějaké finance.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..