Na vánoce bez hádek

Pro 18 2018

Vánoce jsou svátky lásky, míru a usmíření. Tak se to aspoň zpívá ve vánočních koledách každý rok znovu. Realita však může vypadat jinak.  Více než obvykle dochází o vánocích k hádkám a rodinným rozepřím. Na vánoce si tak nadělujeme většinou stres a špatnou náladu.

Proč dochází na svátky k hádkám

Máme se vůbec snažit vytvořit na vánoční svátky nějakou rodinnou idylu? I o vánocích, stejně jako i při jiných situacích během roku, se projevují názorové neshody. Pokud se člověk pokouší uměle svůj vlastní názor potlačit ve společnosti ostatních lidí, rozpoutá se dříve nebo později hádka ještě silněji.

vanoce hadky

Prožití vánočních svátků se často liší od představ vnoučat a vlastních prarodičů

Přehnaná snaha o láskyplnou harmonii v rodině tak představuje jednu z největších živných půd pro hádky i o vánočním čase. Umocní to i skutečnost, že se o svátcích většinou schází celá rodina dohromady. S některými příbuznými se vidíme zase po roce. Během roku o ně ani nejevíme zájem, protože ne s každým z rodiny si dobře rozumíme. I tak ve vzduchu krouží jakási špatná nálada. I když na vánoce k rozporům nemusí docházet. Konfliktům se lze zkrátka a dobře vyhnout.

Očekávání se tlumí a realisticky zůstávají

S vánocemi bývají spojována převeliká očekávání. Ovšem z čeho taková očekávání vlastně mohou pramenit? Na vánoce se člověk nemění ve svých názorech a postojích jen proto, že jsou vánoce. Pokud se stále mezi sebou pře manželka s hašteřivou švagrovou, tak na vánoce spolu těžko přestanou. Pak by se jednalo přinejmenším o zázrak.
Setkání více generací u jednoho stolu

Na vánoce se setkávají také rodinní příslušníci z různých generací. Prožití vánočních svátků se často liší od představ vnoučat a vlastních prarodičů. Vnukům se třeba nebude chtít navštívit v kostele uvedení vánoční mše.  Při odlišných představách způsobu strávení vánočních svátků, by se proto měl každý ubírat tak trochu vlastní cestou. Rodiče ví, že ani na svátky nemohou své dítě převychovat.

Plánujte na vánoce dopředu

Pokud nemáme dopředu naplánované aktivní pro rodinné členy, vyvíjí se ve společnosti často nuda a pocit frustrace. Vždy se proto vyplatí sestavit si vlastní program. Zeptejte se jednotlivých členů rodiny – babičky, dědy, strýčků a tetiček, bratranců a sestřenic, co chtěli na vánoce vlastně prožít a dělat. Kdo nemá chuť na společný program, nemusí se ho bezpodmínečně účastnit. Kdo se ho účastní z donucení, nakazí rychle ostatní svou blbou náladou.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..