Nebojte se létání ani v pokročilém věku či se zdravotními komplikacemi, stačí jen vědět, jak na to

Úno 26 2017

Chtěla byste navštívit svá vnoučata v zahraničí či si zaletět poznávat krásy Evropy, ale obáváte se veškerých kontrol před nástupem do letadla i samotného letu? Bát se nemusíte, stačí jen předem vědět, co si s sebou na palubu letadla vzít můžete a v jakém zdravotním stavu byste do něj vkročit neměla. Létání pak může být zábava i v pokročilém věku. A že máte problémy s pohyblivostí nebo se bojíte sami vyřizovat odbavení? Poradíme vám, jaké služby můžete využít a co všechno za vás může vyřídit někdo jiný.

 

Srdeční problémy konzultujte s lékařem

 

Problémy se srdcem, příliš vysoký tlak či implantovaný kardiostimulátor. Lidé v pokročilém věku mohou mít hned několik důvodů, proč se bojí nastoupit do letadla a jsou nervózní z bezpečnostní kontroly před odletem. Letecká doprava je však nejbezpečnější způsob přepravy na světě. A pokud se u svého lékaře ujistíte o vhodnosti létání i ve vašem zdravotním stavu, můžete si bezpečně zaletět třeba i na druhý konec světa.

 

 

Pokud je stav vašeho srdce stabilizován a nejste v závažném stavu, můžete se vydat letadlem na výlet

Letiště Václava Havla myslí na bezpečnost svých cestujících

Letiště Václava Havla myslí na bezpečnost svých cestujících

do oblak a to i přesto, že trpíte onemocněním srdce. Potvrdily to výsledky výzkumu britské kardiovaskulární společnosti, jež se ve své studii zaobírala mimo jiné i tím, zda lidé po infarktu mohou létat. Do letadla můžete nasednout například i s kardiostimulátorem či defibrilátorem a to už po několika dnech od jeho implantace. Letiště Václava Havla Praha navíc myslí na bezpečí cestujících s těmito přístroji i před nástupem do letadla. Pokud máte implantovaný kardiostimulátorem či defibrilátorem, při bezpečnostní kontrole požádejte personál o provedení fyzické bezpečnostní prohlídky namísto kontroly elektronickými zařízeními. Ten vám bez váhání vyjde vstříc.

 

 

Pokud jste podstoupili větší operaci s otevřením hrudníku, například by-pass, vstoupit do letadla můžete už po šesti týdnech. V případě pneumotoraxu, je nutné před vzlétnutím počkat nejméně dva týdny. Pamatujte však, že je v případě srdečních onemocnění vždy vhodné nejprve cestu letadlem konzultovat se svým kardiologem.

 

Léky ani kloubní náhrady nejsou problém

 

Důležité je si také dopředu zjistit, co všechno může obsahovat vaše příruční zavazadlo. Na palubu můžete vstoupit s berlemi či jinými zdravotními pomůckami. Přepravovat je můžete také v zapsaném zavazadle. Obávat se nemusíte ani toho, že vám při bezpečností kontrole na Letišti Václava Havla Praha nepovolí přepravu injekční jehly k aplikaci inzulínu a jiných zdravotně nezbytných medikamentů. Je vhodné je však přepravovat v originálním obalu a v příručním zavazadle přepravovat pokud možno pouze léky nezbytné pro dobu letu. Pokud máte léků větší množství, pak zejména tekuté léky je vhodné zabalit do zapsaného zavazadla. Ani pro přepravu cestujících s tělními implantáty se při bezpečnostní kontrole na letišti nevztahují jakákoliv omezení. Pokud ale máte kovovou náhradu, informujte o tom pracovníka bezpečnostní kontroly, místo kontrolou rámem projdete jednoduchou kontrolou pohmatem.

 

Zdravotní postižení nebo snížená pohyblivost není překážkou létání

 

Nástup do letadla může být bezproblémový i pro osoby se zdravotním postižením nebo se sníženou

Zdravotní postižení nebo omezená pohyblivost není překážkou v létání

Zdravotní postižení nebo omezená pohyblivost není překážkou v létání

pohyblivostí. Bezpečnostních kontrol a letu se tedy nemusíte bát, ani pokud jste na vozíčku. Letiště Václava Havla Praha totiž myslí i na vás a pobyt před odletem se snaží přizpůsobit vašim potřebám. Jako držitelé průkazu ZTP/P můžete na letiště dojet autem a bez problémů zaparkovat na parkovišti v areálu Letiště Praha zdarma. Při návratu z dovolené vám na dispečinku krytého parkoviště Parking C – Comfort vymění parkovací lístek za výjezdový, který vám umožní bezplatný odjezd z parkoviště.

 

 

Navíc je pro všechny cestující se zdravotním postižením či s omezenou schopností pohybu a orientace, tělesně i mentálně postižené osoby na Letišti Václava Havla Praha zdarma k dispozici asistenční služba. Ta podle potřeb poskytne asistenci při odbavení na check-in, bezpečnostní či pasové kontrole, odveze vás do vaší odletové čekárny či pomůže s nástupem do letadla a usazením na místo. Při odletu nastupujete jako první a při příletu vystupujete jako poslední. Servis je zajišťován 24 hodin denně a ideální je objednat si službu již při rezervaci letenky nebo dva dny před odletem či příletem na tel. čísle: +420 220 111 220. Při rezervaci vás asistent bude očekávat na domluveném místě.

 

 

Pokud cestujete s elektrickým vozíkem, můžete ho buď rovnou odbavit do zavazadlového prostoru letadla (a při odbavení přesednout na vozík společnosti zajišťující asistenci na letišti) nebo zůstat na svém vozíku až do odletové čekárny (tzv. gate) a odevzdat ho k naložení do nákladového prostoru až těsně před odletem. V obou případech se dle evropských směrnic a nařízení požaduje odpojení baterií elektrického invalidního vozíku před naložením do nákladového prostoru letadla. Dále se doporučuje mít u sebe certifikát určující typ baterie. Gelové baterie stačí odpojit, tzv. „mokré“ je nutné přepravit ve speciálním nepropustném obalu, který dodá asistenční služba.

 

 

Před vstupem do letadla jsou cestující dle závažnosti postižení buďto umístěni na tzv. vynášecí židli, která je svými rozměry uzpůsobena pro pohyb v uličce letadla, a následně přesazeni na své místo nebo jsou doprovázeni na vybraná sedadla.

 

Nechte odbavení na agentovi

 

Bojíte se, že se na letišti nevyznáte a odbavení sami nezvládnete? I na to mají v Praze řešení. Dopřejte si

Odbavení na letišti za vás může provést speciální služba

Odbavení na letišti za vás může provést speciální služba

komfortu se službou Private Check-in Service a předejte vaše zavazadla, letenku i starosti agentovi, který formality spojené s odbavením vyřídí za vás. Stačí si službu objednat den před cestou na letiště a pak už se jen dostavit 90 minut před odletem k informační přepážce v odletové hale Terminálu 2. Čekat tu na vás bude agent, kterému předáte své cestovní doklady a zavazadla. Poté už si v klidu můžete odkráčet do salonku Raiffeisenbank Lounge, kde budete v pohodlí relaxovat a dopřávat si all inclusive občerstvení. Vypijete si třeba výtečné kafe, vychutnáte si zákusek a u toho si přečtete váš oblíbený časopis. V salonku si můžete dopřát dokonce i sprchu či si zapůjčit tablet a využít bezplatného internetového připojení. A pokud máte s sebou také vnoučata, určitě se zabaví v místním dětském koutku. Přibližně 15 minut před odletem vás vyzvedne agent s vašimi cestovními doklady, palubní vstupenkou a lístkem od odbavených zavazadel a navede vás ke správné odletové čekárně. Projdete privátní bezpečnostní kontrolou, kde vás nebudou stresovat řady cestujících za vámi a pak už jen odpočinutí a bez stresu nastoupíte do letadla. Více informací o službě Private Check-in Service naleznete na www.prg.aero.

Foto: Bison Rose

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..